HAL 9000: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3 bajty ,  8 lat temu
int.
(Modyfikacja definicji dla uwypuklenia fikcyjności komputera)
(int.)
Jako największe osiągnięcie [[informatyka|przemysłu informatycznego]] i najbardziej zaawansowany projekt [[sztuczna inteligencja|sztucznej inteligencji]], został zainstalowany na statku [[Discovery One|Discovery 1]] jako kontroler misji. Zarządza wszystkimi aspektami technicznymi misji i kontroluje jej przebieg, a także jako jedyny zna prawdziwy cel wyprawy. Jego [[interfejs użytkownika|interfejs]] został zoptymalizowany pod kątem komunikacji z człowiekiem – komunikacja głosowa i bardzo rozwinięty podsystem [[Emocja|emocjonalny]] czynią go rozmówcą o [[intelekt|intelekcie]] człowieka.
 
Podczas lotu ku księżycowi [[Saturn]]a (w powieści), lub ku [[Jowisz]]owi (w filmie), HAL po udowodnieniu mu pomyłki, być może pod wpływem Monolitu, buntuje się przeciw ludzkiej załodze (9 lat później okazuje się, że było to wynikiem otrzymania sprzecznych poleceń, co sprawiło że chciał najlepiej je zinterpretować i popadł w tzw. pętlę Hofstadtera-Möbiusa). Zabija wszystkich członków załogi, z wyjątkiem dowódcy, Davida Bowmana, który wyłącza wyższe funkcje HAL-a, pozostawiając systemy odpowiedzialne za funkcjonowanie statku i utrzymanie warunków życia jednoosobowej już załogi.
W czasie „agonii” HAL powoli zaczyna tracić swoją świadomość; jest wyraźnie przestraszony („''Dave, will you stop?''” – „Dave, przestaniesz?”; „''My mind is going. I can feel it''” – „Mój umysł odchodzi. Czuję to.”). Ostatecznie śpiewa piosenkę ''[[Daisy Bell]]'' i traci „świadomość”.
 
W książce A.C. Clarke'a ''[[2010: Odyseja kosmiczna (powieść)|2010: Odyseja kosmiczna]]'' i jej ekranizacji w reżyserii [[Peter Hyams|Petera Hyamsa]], po 9 latach HAL zostaje przywrócony do życia przez dr. Chandrę, członka załogi amerykańsko-radzieckiej misji statku Leonow. Gdy załoga Leonowa dowiaduje się, że dalsze przebywanie w rejonie Jowisza jest niebezpieczne, toteż jedynym wyjściem jest szybki powrót z wykorzystaniem Discovery jako pierwszego członu rakiety, HAL daje się przekonać do poświęcenia statku i siebie. Gdy Jowisz eksploduje, stając się małą gwiazdą, HAL zostaje przemieniony w istotę niematerialną, taką, jaką wcześniej stał się David Bowman.
 
== Ciekawostki ==

Menu nawigacyjne