Rada Północnoatlantycka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poprawa linków do ujedn., usunięcie nadmiarowych linków do dat, poprawa linków
m (Bot: Przenoszę 10 linków interwiki do Wikidata, znajdziesz je teraz w zasobie d:q944947)
(poprawa linków do ujedn., usunięcie nadmiarowych linków do dat, poprawa linków)
 
== Historia ==
Rada Północnoatlantycka jest jedynym organem [[NATO]], który powstał i działa wyłącznie na podstawie [[Traktat Północnoatlantycki|Traktatu Północnoatlantyckiego]], przyjętego [[4 kwietnia]] [[1949]] roku. Traktat dał Radzie Północnoatlantyckiej możliwość tworzenia organów jej podległych. Dlatego też jej prace wspierają liczne rady i komitety.
 
== Struktura i działanie ==
Podstawowym szczeblem, na którym obraduje Rady Północnoatlantycka, jest szczebel Stałych Reprezentantów wszystkich państw członkowskich NATO, z których każdy posiada rangę [[ambasador]]a. Spotykają się oni na posiedzeniach przynajmniej raz w tygodniu. Spotkania Stałych Reprezentantów odbywają się pod egidą Sekretarza Generalnego NATO, lub jego zastępcę. Ambasador lub Stały Reprezentant o najdłuższym stażu w radzie zostaje mianowany jej przewodniczącym. W określonych sytuacjach - np. w czasie wyborów nowego Sekretarza Generalnego NATO - przewodniczy on obradom Rady. Rada obraduje również około dwa razy do roku na szczeblu Ministrów Spraw Zagranicznych i Ministrów Obrony Narodowej. Jeden z ministrów spraw zagranicznych przyjmuje wówczas rolę Honorowego Przewodniczącego obrad. W sytuacjach nadzwyczajnych zwoływane są [[Szczyt NATO|szczyty szefów państw członkowskich NATO]]. Wszystkie decyzje podjęte przez Radę Północnoatlantycką wchodzą w życie z taką samą mocą, niezależnie od szczebla, na którym zostały podjęte.
 
Temat obrad dotyczyć może dowolnej kwestii związanej z działalnością NATO. Może on być podjęty pod wpływem raportu jednej z podległych Radzie komisji na prośbę Stałego Reprezentanta, który działa jako pośrednik pomiędzy Radą a [[rządRząd (prawo)|rządem]]em swojego [[państwo|państwa]] lub Sekretarza Generalnego.
 
Podczas obrad Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów obrony narodowej, albo kiedy omawiane są kwestie obronne lub związane ze strategią obrony, w prace przygotowawcze mogą być włączone także inne wysokie komitety, które są najwyższymi rangą organami doradczymi np. [[Wykonawcza Grupa Robocza]]. Jeżeli porządek obrad przewiduje dyskusje o kwestiach finansowych, to prace przygotowawcze przed posiedzeniami są prowadzone przez [[Wysoki Urząd ds. Zasobów]] (SRB), [[Komitet Budżetu Cywilnego]] (CBC) lub [[Komitet Budżetu Wojskowego]] (MBC)- w zależności od tego, która z tych instytucji jest w danym przypadku najwłaściwsza. Wysoki Komitet, wybrany zgodnie z jego kompetencjami, w zależności od omawianego zagadnienia przyjmuje wiodącą rolę w zakresie przygotowania posiedzenia Rady oraz późniejszego nadzoru nad wdrażaniem decyzji.
Rada podejmuje decyzje jednomyślnie, bez głosowania, przez [[konsens]]. Przestrzeganie decyzji Rady jest obligatoryjne dla państw członkowskich.
 
Polskim przedstawicielem w strukturach Rady Północnoatlantyckiej (NAC) jest [[Jacek Najder (dyplomata)|Jacek Najder]], który jest Ambasadorem [[Polska|Rzeczypospolitej Polskiej]] przy [[NATO]].
 
== Zobacz też ==
8500

edycji

Menu nawigacyjne