Cmentarz św. Franciszka w Łodzi: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmiar się nie zmienił ,  8 lat temu
poprawna forma nazwiska
(drobne techniczne)
(poprawna forma nazwiska)
'''Cmentarz rzymskokatolicki św. Franciszka w Łodzi''', zwany potocznie '''Cmentarzem na Komornikach''' – został założony w [[1888]] roku w związku z likwidacją dotychczasowej [[cmentarz|nekropolii]] przy [[Kościół św. Wojciecha w Łodzi|kościele św. Wojciecha]] i znajduje się między obecnymi ulicami: Kominową, Chóralną, Komorniki i Rzgowską.
 
Na terenie nekropolii zachowały się liczne [[nagrobek|nagrobki]] z okresu międzywojennego, pojedyncze z początku [[XX]] wieku oraz wzniesiona w [[1928]] kaplica cmentarna. Wśród pochowanych są m.in. malarz [[Antoni Kierpal]], działacz spółdzielczy Franciszek Heliński ([[1901]]–[[1960]]), tragicznie zmarły wykładowca Oficerskiej Szkoły Artylerii ppłk Jerzy KokosińskiKokociński ([[1923]]–[[1960]]), pracownicy łódzkiego domu biskupiego oraz liczni przedstawiciele duchowieństwa.
 
Jedynym wejściem na teren nekropolii jest brama znajdująca się przy ulicy Rzgowskiej 156/158<ref>[https://picasaweb.google.com/boguslawster/CmentarzSwFranciszkaWOdzi# Cmentarz św. Franciszka w Łodzi]</ref>.
6603

edycje

Menu nawigacyjne