Szachy heksagonalne: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 9 bajtów ,  8 lat temu
m
Popups: Ujednoznacznienie linku z Skoczek na skoczek (szachy)
m (Bot: Przenoszę linki interwiki (15) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q643053)
m (Popups: Ujednoznacznienie linku z Skoczek na skoczek (szachy))
Szachy heksagonalne Glińskiego są grą dwuosobową. Gra toczy się na sześciokątnej szachownicy, składającej się z 91 sześciokątnych pól w trzech kolorach: jasnym, ciemnym i pośrednim (zwyczajowo są to odcienie brązu), przy czym jest 30 jasnych, 30 ciemnych i 31 pośrednich pól. Do gry używa się dwóch kompletów bierek, białego i czarnego. Grający białymi siedzi przy wierzchołku jasnym, grający czarnymi – przy wierzchołku ciemnym planszy. Diagramy są rysowane tak, że strona białych jest na dole, strona czarnych – na górze.
 
Do gry używa się tych samych bierek, co w szachach tradycyjnych, jednak w szachach heksagonalnych inna jest ich liczba: w porównaniu z zestawem tradycyjnym, każdy z graczy dysponuje dodatkowym pionem i dodatkowym gońcem. A zatem zestaw bierek jednego gracza obejmuje 1 [[król (szachy)|króla]], 1 [[hetman (szachy)|hetmana]], 2 [[wieża (szachy)|wieże]], 2 [[skoczek (szachy)|skoczki]], 3 [[goniec (szachy)|gońce]] i 9 [[pion (szachy)|pionów]]. Początkowe ustawienie bierek przedstawia diagram po prawej.
 
Szachownica posiada 11 pionowych rzędów pól nazwanych literami '''a''', '''b''', '''c''',..., '''k''', '''l''' (litera '''j''' nie jest używana). Pola w danym rzędzie są numerowane od 1 do 11. Pola o tym samym numerze tworzą ukośną linię załamaną na polu '''f''' pod kątem 120°. Linie 1.-6. mają po 11 pól, linia 7. (zapełniona czarnymi pionami w ustawieniu początkowym) posiada 9 pól, linia 8. – 7 pól, itd., linia 11. – tylko jedno pole, '''f11'''.
173 214

edycji

Menu nawigacyjne