Ignacy Franciszek Ossoliński: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kat., drobne merytoryczne
(kat.)
(kat., drobne merytoryczne)
W [[1749]] wstąpił do [[Zakon Braci Mniejszych|zakonu kapucynów]]. W [[1765]] przyjął sakrę biskupa koadiutora bakowskiego, jednak już wkrótce został koadiutorem z prawem następstwa po biskupie kijowskim [[Józef Andrzej Załuski|Józefie Andrzeju Załuskim]].
 
W [[1775]] roku otrzymał od [[Stanisław August Poniatowski|Stanisława Augusta Poniatowskiego]] [[Order Świętego Stanisława]], był też kawalerem [[Order Orła Białego|Orderu Orła Białego]]. Członek konfederacji [[Andrzej Mokronowski|Andrzeja Mokronowskiego]] w [[1776]] roku<ref>Volumina Legum, t. VIII, Petersburg 1860, s. 527.</ref>
 
Rządy w diecezji kijowskiej w [[1774]] roku rozpoczął od odbudowy spalonej w roku [[1768]] roku katedry w [[Żytomierz]]u, stolicy biskupstwa kijowskiego. Jej rekonstrukcję zakończył dopiero biskup [[Kasper Cieciszowski]] w [[1801]]. Przeprowadził wizytację swojej diecezji, osobiście wizytując jednak tylko katedrę i kapitułę, powiększył liczbę parafii z 27 do 33, w latach [[1774]]-[[1776]] ogłaszał listy pasterskie i inne rozporządzenia.
 
Pochowany w [[Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lublinie|Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lublinie]].
[[Kategoria:Biskupi kijowscy]]
[[Kategoria:Biskupi bakowscy]]
[[Kategoria:Członkowie konfederacji Andrzeja Mokronowskiego 1776]]
[[Kategoria:Senatorowie duchowni I Rzeczypospolitej]]
[[Kategoria:Polscy biskupi kapucyńscy‎]]
315 640

edycji

Menu nawigacyjne