Zagniazdowniki: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 44 bajty ,  8 lat temu
Zaaaaaaaaaaaaaaaaagniaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazdowniki
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
m (Wycofano edycje użytkownika 89.73.194.66 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Mpn.)
(Zaaaaaaaaaaaaaaaaagniaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazdowniki)
'''Zagniazdownik''' ([[język angielski|ang.]] ''precocial species'') – określenie [[Gatunek (biologia)|gatunków]] [[ptaki|ptaków]], których [[pisklę]]ta bardzo szybko po wykluciu z [[jajo (biologia)|jaja]] są zdolne do samodzielnego życia i nie przebywają w [[gniazdo (etologia)|gnieździe]]. Są one pokryte gęstym puchem, sprawnie chodzą, biegają (niektóre także pływają), potrafią utrzymać stałą temperaturę ciała. Opuszczają gniazdo w trakcie pierwszego dnia od wyklucia i samodzielnie zbierają pokarm (wskazywany przez rodziców). Samice przez pewien czas prowadzą je, chronią przed napastnikami i ogrzewają pod skrzydłami.
 
ZagniazdownikiZaaaaaaaaaaaaaaaaagniaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazdowniki wykluwają się na późniejszym etapie rozwoju osobniczego (zwłaszcza rozwoju mózgu) niż [[gniazdowniki]]. [[Żółtko]] w jajach tych gatunków stanowi 30–40% masy.
 
Typowymi zagniazdownikami są: [[kaczki]], [[gęsi]] (w tym [[Łabędź|łabędzie]]), [[kurowate]]. Pisklęta tylko około 20 gatunków ptaków od momentu wyklucia nie korzystają z pomocy rodziców (mogą ich nawet nie widzieć), są w pełni zdolne do samodzielnego życia, niektóre już w ciągu pierwszego dnia potrafią fruwać.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne