Pasowanie na rycerza: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
dodanie informacji
m (Bot: Przenoszę 17 linków interwiki do Wikidata, znajdziesz je teraz w zasobie d:q547314)
(dodanie informacji)
Współczesną kontynuacją tej [[Tradycja|tradycji]] jest [[mianowanie na pierwszy stopień oficerski]] słuchaczy [[Uczelnie wojskowe w Polsce|szkół]] [[Oficer (wojsko)|oficerskich]] – [[podchorąży]]ch.
 
Ceremonię w [[Zakon rycerski|zakonach rycerskich]], odprawianą przy przyjmowaniu nowych członków gdy [[wielki mistrz]] obejmował nowicjusza, kładąc mu ręce na szyi nazywano też '''akoladą''' ([[łacina|łac.]] ''ad collum''); w szerszym znaczeniu termin ten oznacza ceremonię pasowania na rycerza.
 
po pasowaniu obowiązywal delikwenta Kodeks rycerski – zbiór zasad etycznych, moralnych i zawodowych, którymi kierowali się rycerze. Charakter kodeksów rycerskich umiejscawia je wśród tzw. kodeksów deontologicznych. Przestrzeganie ich gwarantowało dobrą opinię i godne życie.
<nowiki> </nowiki>Istniały różne zbiory takich zasad – różniły się od siebie w zależności od epoki, geografii występowania, ustroju społeczno-politycznego bądź tradycji religijnych. W szczególności w dobie krucjatoraz w późnym średniowieczu pojawiły się próby kodyfikacji, lecz nigdy nie osiągnęły jakiegokolwiek ujednolicenia. W efekcie zasady rycerskie pozostawały prawem niepisanym, honorowym.
<nowiki> </nowiki>Opierały się one na kilku fundamentach pochodzących z niezależnych systemów etyczno-prawnych, wśród których wyróżnić można oddanie swojemu władcy, chrześcijańskie miłosierdzie (zwłaszcza odnoszące się do słabych, wdów, sierot) oraz zasady walki równego z równym.
<nowiki> </nowiki>Kodeks rycerski w punktach:
<nowiki> </nowiki>1. Bądź zawsze oddany Bogu, Ojczyźnie, Panu.
<nowiki> </nowiki>2. Nigdy nie bądź tchórzliwy.
<nowiki> </nowiki>3. Bądź ambitny i podążaj do celu.
<nowiki> </nowiki>4. Przegrane bitwy znoś z honorem.
<nowiki> </nowiki>5. Bądź wzorem dla innych.
<nowiki> </nowiki>6. Szanuj ludzi wokół siebie.
<nowiki> </nowiki>7. Dobro i prawość przed niesprawiedliwością broń.
<nowiki> </nowiki>8. Bądź hojny dla ludzi w potrzebie.
<nowiki> </nowiki>9. Bądź wierny swym zasadom i ideałom.
 
== Bibliografia ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne