Wikipedia:Redaktorzy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Stanko (dyskusja | edycje)
m Wycofano edycje użytkownika 62.21.59.98 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Michał Sobkowski.
Linia 1: Linia 1:
{{W skrócie|uprawnienie redaktora oznacza, że użytkownik ma już wystarczające doświadczenie w edycji artykułów i taką znajomość zasad Wikipedii, że może przeglądać i zatwierdzać edycje mniej doświadczonych użytkowników pod kątem poprawności edycyjnej. Bycie redaktorem w żadnym wypadku nie daje przyzwolenia do sprawowania kontroli merytorycznej nad hasłami.}}
{{Wikipedia:Redaktorzy/Nawigacja}}__NOTOC__
'''Redaktorzy''' – grupa [[Wikipedia:Użytkownicy|użytkowników]], którzy posiadają uprawnienia do oznaczania artykułów i szablonów jako [[Wikipedia:Wersje przejrzane|przejrzane]], czyli wolne od [[Wikipedia:Wandalizm|wandalizmów]] i zgodne z podstawowymi [[Wikipedia:Zasady|zasadami edytowania]] Wikipedii. W polskiej Wikipedii obecnie takie uprawnienia ma '''{{NUMBERINGROUP:EDITOR}}''' osób <small>([{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|action=purge}} odśwież])</small>. Wszyscy użytkownicy posiadający uprawnienia redaktora znajdują się na generowanej przez oprogramowanie Wikipedii [[Specjalna:Użytkownicy/editor|liście]].

== Uprawnienia ==
== Uprawnienia ==
=== Przeglądanie i oznaczanie artykułów ===
=== Przeglądanie i oznaczanie artykułów ===

Wersja z 11:52, 19 lis 2013

Redaktorzy – grupa użytkowników, którzy posiadają uprawnienia do oznaczania artykułów i szablonów jako przejrzane, czyli wolne od wandalizmów i zgodne z podstawowymi zasadami edytowania Wikipedii. W polskiej Wikipedii obecnie takie uprawnienia ma 3989 osób (odśwież). Wszyscy użytkownicy posiadający uprawnienia redaktora znajdują się na generowanej przez oprogramowanie Wikipedii liście.

Uprawnienia

Przeglądanie i oznaczanie artykułów

Do uprawnień i zadań redaktorów należy przeglądanie i oznaczanie artykułów. Redaktorzy poprzez oznaczenie weryfikują wersje stron pod kątem braku wandalizmów i większych błędów technicznych. Edycje dokonywane przez tych użytkowników są automatycznie oznaczane jako przejrzane, o ile strona posiada starszą oznaczoną wersję. W pozostałych przypadkach redaktorzy dokonują ręcznego oznaczenia strony.

Osoby posiadające uprawnienia redaktora mogą także, w przypadku stwierdzenia błędnego oznaczenia wersji, wycofać oznaczenie edycji jako przejrzanej. Uprawnienia redaktora nie dają jednak posiadającemu je Wikipedyście przyzwolenia na sprawowanie wyłącznej merytorycznej kontroli nad hasłem.

Redaktorzy mają dostęp do strony specjalnej pokazującej strony nieposiadające jeszcze wersji przejrzanej.

Cofanie edycji

 Osobna strona: Pomoc:Cofanie zmian.

Użytkownicy, którzy posiadają uprawnienia redaktora, mają dostęp do narzędzia umożliwiającego szybkie cofanie ostatnich edycji. Mogą z niego korzystać w celu szybkiego przywrócenia przejrzanej wersji artykułu w przypadku dokonania wandalizmu. Dostęp do narzędzia można uzyskać poprzez stronę historii edycji danego artykułu.

Nadawanie uprawnień

Uprawnienia redaktora nadawane są automatycznie przez oprogramowanie MediaWiki, jeśli użytkownik posiada m.in. co najmniej 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej lub 200 edycji w przestrzeni głównej przejrzanych przez innych użytkowników, konto zarejestrowane od co najmniej 90 dni, ma czysty rejestr blokad. Wszystkie kryteria automatycznego przyznania uprawnień znajdują się w skrypcie konfiguracji Wikipedia:Wersje przejrzane/Konfiguracja (patrz parametry $wgFlaggedRevsAutopromote). Uprawnienia mogą także nadawać i odbierać administratorzy.

Użytkownicy spełniający warunki uzyskania uprawnień, którym nie zostały one przyznane automatycznie, a także chcący otrzymać je wcześniej lub ponownie, mogą złożyć wniosek o przyznanie uprawnień redaktora na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane/Przyznawanie uprawnień.

Kontakt

Jeśli masz uwagi do działania któregoś z redaktorów, zauważyłeś naruszenie zasad lub zaleceń edycyjnych Wikipedii, lub chcesz poprosić redaktora o przejrzenie Twojej edycji, skontaktuj się z nim przy użyciu jego strony dyskusji. Jeśli nie otrzymałeś odpowiedzi, poszukaj pomocy u innego redaktora lub jednego z administratorów Wikipedii.

Zobacz też