HDTV: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 17 bajtów ,  7 lat temu
m
drobne redakcyjne
(historia (źródła: japońska i angielska wikipedia) źródło na temat BBC: http://www.whathifi.com/news/update-bbc-experiments-with-1080p-broadcasts-on-freeview-hd-but-viewers-complain-of-audio-dropo)
m (drobne redakcyjne)
Pierwsze publiczne instalacje analogowej telewizji w wysokiej rozdzielczości zostały uruchomione w [[Japonia|Japonii]], gdzie wciąż cieszą się dużą popularnością, mimo równoległej transmisji w systemie cyfrowym. Obecnie w [[Europa|Europie]] najbardziej popularna jest odmiana [[1080i]], nadawana cyfrowo ([[transmisja]] satelitarna bądź naziemna) w formacie 16:9.
 
Podczas gdy w [[Stany Zjednoczone|USA]] od 1998 roku telewizja wysokiej rozdzielczości stawała się coraz popularniejsza, w [[Europa|Europie]] przez dłuższy czas nie była stosowana w publicznych przekazach. W 1990 roku w Europie w ramach pionierskiego eksperymentu rejestrowano i transmitowano na żywo w jakości HD Mistrzostwa Świata w piłce nożnej we Włoszech a następnie w 1992 roku olimpiadę we francuskiej miejscowości Albertville jednak bardzo niewiele osób posiadało wtedy telewizory wysokiej rozdzielczości. W końcu jednak [[1 stycznia]] [[2004]] roku pojawiła się pierwsza stacja nadająca telewizję z europejskiego satelity [[Astra]] - euro1080Euro1080. Obecnie kanały HDTV dostępne są już w większości krajów europejskich. W Polsce po raz pierwszy odbiór telewizji HDTV (12 października 2006 r.) umożliwiła platforma satelitarna [[N (platforma cyfrowa)|n]]. Pierwszym polskim operatorem kablowym, który wprowadził usługę HDTV (w [[2007]] roku), byłybyła firma [[Multimedia Polska|Multimedia Polska S.A.]] Pierwsza polska telewizjastacją, która rozpoczęła nadawanie w jakości HD, ajest nieuruchomiony kopiowanie28 zagranicznychsierpnia audycji to2007 [[TVN HD,#TVN którąHD|TVN uruchomiono 28 sierpnia 2007HD]].
 
W 2011 roku telewizja BBC przeprowadziła pierwszy raz na świecie eksperymentalne nadawanie telewizji HD bez przeplotu czyli 1080p a więc w wyższej jakości niż 1080i ale ze względu na koszty oraz problemy z odbiorem na niektórych starszych telewizorach HD zaprzestano nadawania i powrócono do przeplotu. Aktualnie żadna telewizja na świecie nie nadaje audycji w rozdzielczości pionowej 1080 pikseli bez przeplotu w związku z czym pełną jakość obrazu filmowego można zobaczyć jedynie korzystając z płyt blu[[Blu-ray]].
 
Obecnie w wysokiej rozdzielczości realizowane są także filmy kinowe. Polski reżyser [[Zbigniew Rybczyński]] – laureat Oscara za krótkometrażowy film ''[[Tango (film 1980)|Tango]]'' – po wyjeździe do [[Stany Zjednoczone|USA]], założył tam studio, w którym jako jeden z pierwszych realizował filmy techniką wideo, z zastosowaniem systemu High Definition.
Pierwszym filmem nagranym w cyfrowej jakości HD był amerykański horror "''The Last Broadcast"'' z 1998 r.
 
Rozdzielczość HDTV obsługują konsole [[Xbox 360]], [[Xbox]] oraz [[PlayStation 3]]. [[Plik:Pixel.svg|300px|thumb|Rozmiar piksela obrazu w zależności od rozdzielczości, podczas gdy szerokość matrycy jest taka sama.]]
4053

edycje

Menu nawigacyjne