Relief z Dendery: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1115 bajtów ,  8 lat temu
opis realny plus bibl.
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Zgłoszenie do usunięcia lub do naprawy)
(opis realny plus bibl.)
{{Commons|Category:Dendera light}}
 
'''Relief z Dendery''' – to odkryte w krypcie świątyni w [[Dendera|Denderze]] [[relief]]y ([[płaskorzeźba|płaskorzeźby]]) z I w p.n.e. przedstawiające wg pseudonaukowych prac "Światło faraonów - najwyższe technologie i prąd elektryczny w starożytnym Egipcie" autorstwa [[Reinhard Habeck|Habecka]] i [[Peter Krassa|Krassa]] oraz "Oczy Sfinksa" [[Erich von Däniken|Dänikena]] żarówkę z oprawką, skrzynią i kablem oraz izolatorem. Relief ten w opinii w/w autorów miał być dowodem na znajomość przez starożytnych Egipcjan elektryczności i oświetlenia elektrycznego. W rzeczywistości scena na reliefie przedstawia wyrastające z kwiatów lotosu tzw. stele wężowe, z których jedna podnoszona jest przez postać boga Ra, a druga przez [[Ozyrys]]a przedstawionego jako filar "[[dżed]]". Scena ta przedstawia stworzenie świata wg ówczesnych wierzeń egipskich, gdy z praocenu wynurza się lotos, a z niego wąż, będący symbolem boga [[Somtus]]a, syna [[Hathor]] i [[Horus]]a. Opisana w publikacjach pseudonaukowych skrzynia z kablem to fragmenty łodzi słonecznej, oprawka to lotos, a żarówka - stela wężowa.
'''Relief z Dendery''' – to odkryty w Świątyni bogini [[Hathor]] w [[Dendera|Denderze]] [[relief]] ([[płaskorzeźba]]) przedstawiający "żarówkę" podpartą
filarem "[[dżed]]" (symbol mocy).
 
== Bibliografia ==
* [[Andrzej Niwiński]], 2000: Zagadki z kraju faraonów; w: Artymowski et al. "Z powrotem na Ziemię". Wyd. Prószyński i S-ka, strony 286 - 293.
 
[[Kategoria:Świątynie starożytnego Egiptu]]
40 319

edycji

Menu nawigacyjne