Transparency International: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
[[Plik:World Map Index of perception of corruption.svg|thumb|350px|Ranking TI za rok 2012 (najwyższy wskaźnik korupcji oznaczony jest kolorem czarnym, najniższy ciemnoniebieskim)]]
'''Transparency International''' ('''TI''', [[język angielski|ang.]] ''transparency'' – przejrzystość) – międzynarodowa, niezależna i pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki [[korupcja|korupcyjne]], przede wszystkim w życiu publicznym.
Została założona w 1993 przez [[Peter Eigen|Petera Eigena]]. Posiada oddziały w 90 krajach. Międzynarodowy Sekretariat TI ma siedzibę w [[Berlin]]ie. TI co roku publikuje Indeks Percepcji Korupcji (''Corruption Perceptions Index''). CPI ukazuje percepcję korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od <font color=#000080>'''10100 (największa ''przejrzystość'')'''</font> do <font color=#000000>'''0 (największa korupcja)'''</font>. Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.
 
'''CPI 2012''' objął 176 państw, wśród nich [[Polska|Polskę]] (41. lokata, ''ex aequo'' z [[Dominikana|Dominikaną]]). Polska ze wskaźnikiem CPI równym 58 punktów zajęła wyższe miejsce w rankingu (oznaczające niższy poziom korupcji) niż większość nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także wyższe niż dwa stare kraje członkowskie UE, tj. Włochy (72. lokata) i Grecja (94. lokata). Wszystkie państwa graniczące z Polską z wyjątkiem Niemiec zajęły niższe niż Polska lokaty (oznaczające wyższy poziom korupcji: [[Niemcy]] 13., [[Czechy]] 54., [[Słowacja]] 62., [[Ukraina]] 144., [[Białoruś]] 123., [[Litwa]] 48., [[Rosja]] 133. Według rankingu z 2009 r. Polska zajmowała 49. lokatę na świecie. Podobnie jak w 2012 r., także w 2009 r. wśród państw postsocjalistycznych jedynie [[Estonia]] oraz [[Słowenia]] były na wyższej pozycji – obydwa kraje na 27. miejscu.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne