Operacja Plumbbob: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 2 bajty ,  8 lat temu
(→‎Projekt: drobne merytoryczne, ort.)
(→‎Projekt: ort.)
Operacja składała się z 29 eksplozji. W projekt było zaangażowanych 21 laboratoriów i agencje rządowe. Większość testów Plumbbob operacyjne przyczyniły się do rozwoju pocisków balistycznych i międzykontynentalnych. Obejmowały one 43 wojskowe testy na strukturach cywilnych i wojskowych, Operacja Plumbbob była największym projektem związanym z bronią jądrową w Stanach Zjednoczonych
 
Prawie 1200 świnek zostało poddanych eksperymentom podczas operacji Plumbbob. 719 świnek zostało przetransportowanych na poligon Frenchman Flat. Miały one uczestniczyć w teście bomby atomowej Priscilla o sile wybuchu 37 kt. Niektóre świnki zostały umieszczone w podwyższonych klatkach i zaopatrzone w ubrania wykonanychwykonane z różnych materiałów, aby sprawdzić, które materiały dają najlepszą ochronę przed impulsem elektromagnetycznym. Jak pokazano w filmie dokumentalnym '' [[Dark Circle (film)|Dark Circle]]'', świnki przeżyły, ale z powodu poparzeń trzeciego stopnia 80% ich ciał było przypieczone<ref>Dark Circle, DVD release date March 27, 2007, Directors: Judy Irving, Chris Beaver, Ruth Landy. http://www.pbs.org/pov/darkcircle/ </ref>. Pozostałe świnki zostały umieszczone w kojcach ze szkła do testowania skutków po odrzucie szczątków z bomby atomowej.
 
Około 18 000 członków z oddziałów [[United States Air Force|Air Force]], [[United States Army]], [[United States Navy|Navy]] i [[United States Marine Corps|Marines]] uczestniczyło w ćwiczeniach [[Desert Rock]] VII i [[Desert Rock]] VIII podczas operacji Plumbbob.
275

edycji

Menu nawigacyjne