Wikipedysta:Podlaski chan/Bitwa pod Mizushimą: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
drobne redakcyjne, lit.
m (automatyczne usunięcie strony z kategorii)
m (drobne redakcyjne, lit.)
Po [[Bitwa na przełęczy Kurikara|bitwie na przełeczy Kurikara]] i ofensywie wojsk Minamotów Tairowie zostali wyparci ze środkowej Japonii i schronili się w trzech bazach, skąd mieli możliwość atakowania Minamotów. Jedną z takich baz była Yashima na wyspie [[Sikoku]]. Chcący ją zniszczyć [[Minamoto Yoshinaka]] polecił jednemu ze swoich generałów Yadzie Yoshiyasu zaatakować ją wraz ze swoją armią. Przeciwko nim wysłano flotę Tairów dowodzoną przez Tomomoriego i Noritsune Tairów.
 
17 listopada floty spotkały się koło wyspy Mizushima. Minamotowie nie mieli doświadczenia w walkach morskich w przeciwieństwie do Tairów, którzy zdobyli je pozbywając się piratów [[wakō]] z morza wewnętrznego<ref>R.G.Grant Leksykon 1001 bitew s.150 wydawnictwo Muza SA ISBN 978-83-7758-208-4</ref>. Pomimo tego Tairowie nie stoczyli z nimi bitwy morskiej. Powiązali swoje okręty i ustawili na nich deski tworząc dość stabilną konstrukcję. Minamotowie zgodzili się walczyć na tym polu bitwy. Podpłynęli swoimi okrętami i wysadzili ludzi na platformę. Bitwę rozpoczęło ostrzeliwanie z łuków, po czym samurajowie obu stron stoczyli bitwę. Walka na tej platformie była niezwykle trudna, wielu samurajów wywracało się i padało, a zabici i ranni tonęli w odmętach morza. Pomimo tych niedogodności górę wzięli w końcu Tairowie. Po południu Minamotowie uznali porażkę i wycofali się.
 
Bitwa była porażką Minamotów, nie udało im się zająć Yashimy, ani pokonać MinamotówTairów. Starcie to było również przykładem honoru, gdzie Tairowie zaproponowali przeciwnikowi stoczenie równej bitwy. Dowiodła ona również wyższości Tairów na morzu. Od tej pory Minamotowie prowadzili walki głownie na lądzie, starając się nie dopuszczać do konfrontacji na morzu.
{{Przypisy}}
 
125

edycji

Menu nawigacyjne