King Kong (film 1933): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(lit., drobne merytoryczne, WP:SK, wikizacja)
Czas [[Wielki kryzys|wielkiego kryzysu]] w Stanach Zjednoczonych. Bezrobotna aktorka Ann Darrow zostaje zatrudniona przez sfrustrowanego filmowca Carla Denhama, który chce udowodnić próbującym go zwolnić producentom, że ma talent reżyserski. Denham chce udać się na owianą legendami i tajemnicą Wyspę czaszek, gdzie chce nakręcić swój film. Wraz z nim na statek wsiada ekipa a wśród nich Ann i zakochany w niej scenarzysta Jack Driscoll.
Po przybyciu na wyspę, ekipa zastaje wielki mur, a przed nim grupę [[Autochton|tubylców]]. Wódz nakazuje mężczyznom odejść. Zrezygnowany Denham odpływa. Jednak w nocy tubylcy wkradają się na statek i po kryjomu porywają Ann, którą przerażoną wloką na wyspę, gdzie przywiązują ją do wielkiego pala, przed murem. Ekipa rusza dziewczynie na ratunek. Zza muru wychodzi mieszkaniec wyspy – olbrzymi [[goryl]] Kong, który porywa przerażoną Ann i bierze ją ze sobą na wyspę. Ekipa na oczach przerażonych tubylców, wdziera się przez mur na wyspę.
O świcie ekipa ratunkowa z Denhamem i Driscollem na czele jest już w głębi wyspy. Tam przekonują się, że wyspa zamieszkana jest nie tylko przez olbrzymiego goryla, ale i przez dawno uznawane przez naukę za wymarłe [[dinozaury]]. Na początku w lesie ekipa spotyka [[Stegozaur]]a, którego udaje im się jednak pokonać. Później członkowie wyprawy budują tratwę i przeprawiają się przez rzekę. Tam zaskakuje ich zdezorientowany [[Diplodok]], który rozwścieczony ściga mężczyzn, zabijając jednego z nich. Przybysze ponownie uciekają do lasu, gdzie napotykają Konga. Olbrzymi goryl zrzuca kłodę z mężczyznami w przepaść, tam ekipa zostaje zaatakowana przez olbrzymią [[JaszczurkaJaszczurki|jaszczurkę]], gigantycznego [[krabKraby|kraba]]a i [[OśmiornicaOśmiornice|ośmiornicowatego]] insekta. Tylko Denhamowi i Driscollowi udaje się przeżyć, pierwszy wraca na statek, drugi idzie dalej za Ann.
Tymczasem Kong wraca do Ann, którą zostawił na wierzchołku drzewa. Tam zostaje ona zaatakowana przez [[Tyranozaur]]a. Dochodzi do zażartej walki między Kongiem a dinozaurem, w której olbrzymi goryl zabija T. Rexa, po czym dalej odchodzi z przerażoną kobietą. W ślad za nimi odchodzi Driscoll. Kong dochodzi do swojej [[Jaskinia|jaskini]], w której rezyduje. Tam uwięziona, zostaje zaatakowana przez olbrzymiego węża. Kong zabija go, po czym włazi z przerażoną dziewczyną na skarpę. Tam ponownie musi się zmierzyć z wygłodniałym [[Pteranodon]]em, którego ostatecznie zrzuca ze skarpy. Nocą na skarpę wchodzi Driscoll. Ann ucieka z nim, za nimi w pościg rusza rozwścieczony Kong. Docierają na wybrzeże, gdzie Kong doszczętnie rujnuje wioskę tubylców, ostatecznie jednak zostaje pokonany przez ekipę odkrywców. Denham wpada na pomysł, by w Ameryce zbić fortunę na Królu Kongu - Ósmym cudzie świata, jak go sam nazwał.
W Ameryce King Kong zostaje skuty i jest pokazywany publiczności. W czasie występu jednak Ann zaczyna krzyczeć, co sprawia że olbrzymi goryl uwalnia się z łańcuchów, rujnuje teatr, wyłazi na miasto i zaczyna je demolować (niszczy m.in. pociąg). W końcu bierze przerażoną Ann i wraz z nią wspina się na szczyt [[Nowy Jork|nowojorskiego]] [[Empire State Building]]. W ślad za nimi rusza Driscoll. Na szczycie wieży King Konga i Ann atakują samoloty, które ostrzeliwują olbrzymiego goryla. King Kong długo i wytrwale się broni, ale ostatecznie mutant zostaje uśmiercony i spada z [[Iglica (architektura)|iglicy]]. Na szczyt wchodzi Driscoll. Przy martwym ciele King Konga zbiera się publiczność. Carl Denham mówi że to nie samoloty, tylko piękna ''miłość'' zabiła bestię<ref>{{Cytuj stronę | url = http://www.film.org.pl/prace/king_kong_1933.html | tytuł = King Kong (1933) | opublikowany = film.org.pl | język = pl | data dostępu = 2014-05-07}}</ref>.

Menu nawigacyjne