Bitwa pod Cana: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 5 bajtów ,  8 lat temu
drobne redakcyjne
(drobne redakcyjne)
(drobne redakcyjne)
|straty2 = nieznane
}}
'''Bitwa pod Cana''' – starcie zbrojne, które miało miejsce [[22 stycznia]] [[1892]] pomiędzy armią Francuską, a armią Dahomeju w czasie II wojny francuzów z Dahomejem. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Francuzów.
{{II wojna Francuzów z Dahomejem 1892-1894}}
'''Bitwa pod Cana''' – starcie zbrojne, które miało miejsce [[22 stycznia]] [[1892]] pomiędzy armią Francuską, a armią Dahomeju. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Francuzów.
 
Po wybuchu wojny w 1892 roku Francja wysłała przeciwko Dahomejowi 4000 ekspedycję dowodzoną przez Alfreda Doodsa. [[20 września]] [[1892]] r. odniosła ona zwycięstwo w [[bitwa pod Dogba|bitwie pod Dogba]] i ruszyła na stolicę Dahomeju Abomej. 2 listopada dotarła do Cany, gdzie zaczynała się tzw. królewska droga prowadząca do stolicy. Francuzi rozbili obóz przed murami miasta i czekali na działa. W nocy Dahomejczycy przypuścili pierwszy atak, który został odparty. Przez następne 3 dni obóz był atakowany, ale Francuzi nie ulegli. 6 listopada nadeszły działa i wybito wyłomy w murach. Piechota wdarła się do świętego miasta i po kilku godzinach zdobyła je. Doods oczekiwał kolejnej bitwy o stolicę, jednak w Abomeju nie napotkał oporu. Był to praktycznie koniec wojny choć Behnzin poddał się dopiero w [[1894]]r.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne