Bitmapa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 46 bajtów ,  7 lat temu
m
Ponowienie edycji. Powód - automatycznie wylogowany i zmiana mojego IP. Zmiana formy ze zbitki zdań w logiczną całość.
m (Anulowanie wersji 40117807 autora 46.76.106.219 (dyskusja))
m (Ponowienie edycji. Powód - automatycznie wylogowany i zmiana mojego IP. Zmiana formy ze zbitki zdań w logiczną całość.)
{{dopracować|źródła=2013-01 }}
'''Pixmapa''', mapa pikseli – plik wykorzystujący [[grafika rastrowa|rastrowy]] sposób reprezentacji komputerowej [[grafika komputerowa|grafiki]] dwuwymiarowej polegający na określeniu położenia każdego [[piksel]]a obrazu, oraz przypisaniu mu wartości określającej [[Barwa|kolor]] w danym [[tryb koloru|trybie koloru]].
 
W węższym znaczeniu pixmapą bywa nazywany jedynie sam obraz (pozbawiony ewentualnej kompresji i innych elementów dołączonych do pliku, jak np. ścieżki, profile koloru, opis tekstowy pliku itp.).
Pixmapę, której elementy mogą przyjmować wartości binarne nazywamy bitmapą (mapą bitową).
 
W grafice całotonalnej (jednokolorowej) pixmapa przypisuje jedynie kolejnym pikselom stan ''zapalony/'' lub ''wygaszony'', co jest zapisywnezapisywane w postaci jednegopojedynczego bitu. Taka grafika zwykle daje się dobrze kompresować metodami [[kompresja bezstratna|bezstratnymi]] (np. [[LZW]], [[Kodowanie Huffmana|Huffman]], CCITT). Pixmapę, której elementy przyjmują wartości binarne nazywamy bitmapą (mapą bitową).
W węższym znaczeniu pixmapą bywa nazywany jedynie sam obraz (pozbawiony ewentualnej kompresji i innych elementów dołączonych do pliku, jak np. ścieżki, profile koloru, opis tekstowy pliku itp.).
 
W grafice wielotonalnej pixmapa określa dokładny kolor (np. z gamy kolorów [[CIELab]], [[RGB]], [[CMYK]]) i położenie każdego piksela, co przy braku zastosowania kompresji powoduje, że jest ona bardzo dokładna i wyraźna (w porównaniu z np. formatem [[JPEG]]), ale pliki takie są bardzo duże. Mimo to nieskompresowana pixmapa jest dzisiaj wykorzystywana bardzo często, zwłaszcza wewnątrz programów komputerowych, ponieważ nie wymaga przeliczaniaprzetwarzania żadnychprzez algorytmów,żadne najczęściejalgorytmy. Najczęściej stosowana jest do prostych [[Teksturowanie|tekstur]].
W grafice całotonalnej (jednokolorowej) pixmapa przypisuje jedynie kolejnym pikselom stan zapalony/wygaszony, co jest zapisywne w postaci jednego bitu. Taka grafika zwykle daje się dobrze kompresować metodami [[kompresja bezstratna|bezstratnymi]] (np. [[LZW]], [[Kodowanie Huffmana|Huffman]], CCITT).
 
Kompresja pixmapy może być bezstratna (odwracalna), gdy po dekompresji uzyskuje się obraz identyczny z oryginałem, lub [[kompresja stratna|stratna]], gdy z obrazu usuwane są pewne informacje w celu zmniejszenia objętości pliku. Metodami bezstratnej kompresji są np. [[RLE]], używana w plikach BMP, LZW lub ZIP, używane w plikach [[TIFF]], [[deflate]] (LZ77) - w plikach [[PNG]], czy tryb bezstratny [[JPEG 2000]]. Kompresję stratną osiąga się zwykle przez ograniczenie palety kolorów, dzięki czemu pojedynczy piksel da sięmożna opisać mniejszą liczbą bitów. Takie rozwiązanie oferują pliki [[GIF]], a także stratne trybtryby TIFF. Inną formą kompresji stratnej jest usuwanie słabo zauważalnych szczegółów w celu poprawienia możliwościwspółczynnika kompresji, jak w przypadku stopniowalnych algorytmów JPEG ([[DCT]]) czy JPEG 2000 ([[kompresja falkowa]]). Uproszczone dane zwykle są poddane dalszej, bezstratnej już kompresji (w przypadku JPEG algorytmem Huffmana, w przypadku GIF - LZW).
W grafice wielotonalnej pixmapa określa dokładny kolor (np. [[CIELab]], [[RGB]], [[CMYK]]) i położenie każdego piksela, co przy braku kompresji powoduje, że jest ona bardzo dokładna i wyraźna (w porównaniu z np. formatem [[JPEG]]), ale pliki takie są bardzo duże. Mimo to nieskompresowana pixmapa jest dzisiaj wykorzystywana bardzo często, zwłaszcza wewnątrz programów komputerowych, ponieważ nie wymaga przeliczania żadnych algorytmów, najczęściej do prostych [[Teksturowanie|tekstur]].
 
Kompresja pixmapy może być bezstratna (odwracalna), gdy po dekompresji uzyskuje się obraz identyczny z oryginałem, lub [[kompresja stratna|stratna]], gdy z obrazu usuwane są pewne informacje w celu zmniejszenia objętości pliku. Metodami bezstratnej kompresji są np. [[RLE]], używana w plikach BMP, LZW lub ZIP, używane w plikach [[TIFF]], [[deflate]] (LZ77) - w plikach [[PNG]], czy tryb bezstratny [[JPEG 2000]]. Kompresję stratną osiąga się zwykle przez ograniczenie palety kolorów, dzięki czemu pojedynczy piksel da się opisać mniejszą liczbą bitów. Takie rozwiązanie oferują pliki [[GIF]], a także stratne tryb TIFF. Inną formą kompresji stratnej jest usuwanie słabo zauważalnych szczegółów w celu poprawienia możliwości kompresji, jak w przypadku stopniowalnych algorytmów JPEG ([[DCT]]) czy JPEG 2000 ([[kompresja falkowa]]). Uproszczone dane zwykle są poddane dalszej, bezstratnej już kompresji (w przypadku JPEG algorytmem Huffmana, w przypadku GIF - LZW).
 
[[Kategoria:Grafika komputerowa]]

Menu nawigacyjne