Towarzystwo Naukowe Warszawskie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
MalarzBOT: porządkowanie poziomów nagłówków
m (drobne redakcyjne)
m (MalarzBOT: porządkowanie poziomów nagłówków)
Celem TNW jest popieranie i rozwijanie badań naukowych we wszystkich dziedzinach wiedzy, przez organizowanie zebrań naukowych, wykładów i odczytów, a także ogłaszanie konkursów na prace naukowe i przyznawanie nagród i prowadzenie działalności wydawniczej.
 
=== Historia ===
Powstało w 1907 i stanowiło kontynuację działalności [[Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk|Towarzystwa Przyjaciół Nauk]] w Warszawie. Jego celem było rozwijanie i popieranie badań we wszystkich dziedzinach wiedzy oraz ogłaszanie po polsku prac naukowych.
 
23 listopada 1980 r. na zebraniu w mieszkaniu Piotra Kubikowskiego, gdzie dyskutowało ośmiu członków dawnego Towarzystwa, zapostulowano reaktywowanie TNW, jako korporacji uczonych, która „będzie rozwijała działalność odczytową i wydawniczą, obejmującą szeroką tematykę interdyscyplinarną”. Stosowną uchwałę podjęto na kolejnym spotkaniu, w dniu 6 maja 1981 r. W listopadzie lista członków założycieli liczyła już 40 osób; przewodniczącym został chemik [[Wiktor Kemula]]. Oficjalnej rejestracji Towarzystwa w Urzędzie Miasta st. Warszawy dokonano 4 grudnia [[1981]] r.
 
=== Struktura TNW ===
W [[1995]] r. skupiało ok. 400 uczonych z kilku ośrodków naukowych kraju, w 6 wydziałach:
* językoznawstwa i historii literatury
Wydawany jest ''Rocznik Towarzystwa Naukowego Warszawskiego''.
 
=== Prezesi TNW ===
[[Plik:Polish Academy of Sciences Warsaw.jpg|right|240px]]
# [[Aleksander Walerian Jabłonowski|Aleksander Jabłonowski]] (1907–1913)
4 007 139

edycji

Menu nawigacyjne