Gwiazdy typu widmowego A: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
+
 
m i
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Sirius A and B artwork.jpg|mały|Wyobrażenie artystyczne Syriusza A (typ A1 V) i B (DA2)]]
[[Plik:Sirius A and B artwork.jpg|mały|Wyobrażenie artystyczne Syriusza A (typ A1 V) i B (DA2)]]
[[Plik:A2i-spectrum.star.png|mały|[[Widmo optyczne|Widmo]] gwiazdy typu A2]]
[[Plik:A2i-spectrum.star.png|mały|[[Widmo optyczne|Widmo]] gwiazdy typu A2 I]]
'''Gwiazda typu widmowego A''' – jasna, biała [[gwiazda]] o temperaturze [[fotosfera|fotosfery]] w granicach 7500 – 10 000 [[Kelwin|K]].
'''Gwiazda typu widmowego A''' – jasna, biała [[gwiazda]] o temperaturze [[fotosfera|fotosfery]] w granicach 7500 – 10 000 [[Kelwin|K]].



Wersja z 15:14, 17 lis 2014

Wyobrażenie artystyczne Syriusza A (typ A1 V) i B (DA2)
Widmo gwiazdy typu A2 I

Gwiazda typu widmowego A – jasna, biała gwiazda o temperaturze fotosfery w granicach 7500 – 10 000 K.

Charakterystyka obserwacyjna

Widma tych gwiazd charakteryzują się brakiem wyrazistych linii spektralnych oprócz silnej serii Balmera, będącej częścią widma wodoru. W widmie widoczne są także linie zjonizowanego wapnia[1][2]. Typ widmowy A obejmuje jednak różnorodne gwiazdy, około 30% z nich charakteryzuje nietypowe widmo (Ap), różniące się pomiędzy indywidualnymi gwiazdami[1]. Mają one przy tym silne pole magnetyczne, co przejawia się przez rozszczepienie linii spektralnych. Około 1/4 gwiazd typu A ma wzmocnione linie pierwiastków grupy żelaza, przy jednoczesnym osłabieniu linii wapnia, magnezu i skandu; takie gwiazdy określa się jako metaliczne (Am). Większość gwiazd typu A szybko obraca się wokół własnej osi, typowo z prędkością 150 km/s (na równiku), gwiazdy typu Am zwykle rotują z prędkością niższą niż 40 m/s, co jest związane z faktem, że przeważnie wchodzą w skład ciasnych układów podwójnych; rotacja objawia się jako poszerzenie linii widmowych. Gwiazdy metaliczne nie mają linii rozszczepionych przez pole magnetyczne[2].

Gwiazdy ciągu głównego reprezentujące typ A są dobrze widoczne na nocnym niebie, należą do nich niektóre spośród najjaśniejszych gwiazd widocznych z Ziemi, w tym Syriusz i Wega[2].

Charakterystyka fizyczna

Na różnych etapach rozwoju gwiazdy mogą znaleźć się w obszarze temperatur odpowiadającym temu typowi: są to zarówno gwiazdy ciągu głównego, jak i olbrzymy z gałęzi horyzontalnej. Wiele młodych, masywnych gwiazdy przed osiągnięciem równowagi odpowiadającej ciągowi głównemu wieku zero, zaliczanych do osobnego typu Herbig Ae/Be, może być zaklasyfikowane do typu A[1]. Jasna gwiazda nieba północnego, Deneb, jest nadolbrzymem typu widmowego A. Nadolbrzymy tego typu należą do rzadkości[2], gdyż taki etap życia gwiazdy trwa relatywnie krótko[1]. Białe karły o podobnym widmie zalicza się współcześnie do klasy DA.

Brak silnego pola magnetycznego uwidaczniający się w widmie części gwiazd typu A[2] wiąże się zapewne z charakterem transportu energii w ich wnętrzach. Strefa promienista w otoczce ma większe rozmiary dla większej masy gwiazdy; dla części gwiazd typu A w większości objętości może dominować transport energii przez promieniowanie, ze znikomą rolą konwekcji – a to ruch plazmy generuje pole magnetyczne gwiazd[1][3].

Gwiazdy typu A mogą posiadać układy planetarne. Znanymi przykładami są Fomalhaut i beta Pictoris. Gwiazdy te posiadają wprawdzie szerokie ekosfery, ale nie są uważane za sprzyjające rozwojowi życia na planetach, gdyż żyją zbyt krótko, aby złożone organizmy mogły się rozwinąć[4].

Przypisy

Szablon:Przypisy-lista

  1. a b c d e Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie class
    BŁĄD PRZYPISÓW
  2. a b c d e Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Urania
    BŁĄD PRZYPISÓW
  3. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie imagine
    BŁĄD PRZYPISÓW
  4. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Kasting
    BŁĄD PRZYPISÓW