Andrzej Baturo: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 591 bajtów ,  7 lat temu
data urodzenia, wystawy
(data urodzenia, wystawy)
'''Andrzej Baturo''' (ur. [[16 maja]] [[1940]] w [[Wilno|Wilnie]]) – fotograf, działacz i organizator wielu imprez fotograficznych, wydawca.
 
Członek [[Związek Polskich Artystów Fotografików|Związku Polskich Artystów Fotografików]], Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii. Fundator i prezes Fundacji [[Centrum Fotografii]]. Jeden z organizatorów [[FotoArtFestival]]u i jego dyrektor generalny. Współwłaściciel Wydawnictwa Baturo oraz kurator Galerii Fotografii B&B w [[Bielsko-Biała|Bielsku-Białej]].
 
W latach 80. i 90. był organizatorem i komisarzem generalnym I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej, wówczas największej fotograficznej wystawy w powojennej Polsce, zamkniętej przez cenzurę po tygodniu. Był komisarzem i jednym z autorów wystawy pt. Strajk na Podbeskidziu. Wystawę cenzura zamknęła po ośmiu dniach. Utworzył i prowadził przez 10 lat Bielską Galerię Fotografii. Utworzył w Bielsku-Białej Okręg Górski Związku Polskich Artystów Fotografików. Kilkakrotnie był prezesem Okręgu, przez wiele lat był w jego Zarządzie. Na krótko zajął się fotografią reklamową i górską. Zorganizował II Ogólnopolski Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej oraz dużą wystawę Polskiej Fotografii Górskiej w Antibes we Francji.
 
== Wystawy indywidualne (wybór) ==
 
* "Skojarzenia" - Olsztyn, Warszawa (1967)
 
* "Polska-gola" - Warszawa (1974)
 
* "Ostro widzieć" - Gorzów Wielkopolski (1978)
 
* "Ostro widzieć" - Wałbrzych (1980)
 
* "Remanenty" - Bielsko-Biała (1987)
 
* "Świat Gór" - na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich, Katowice (1992)
 
* "Fotografia" - Mâcon, Francja (1994)
 
* "Między wierszami" - Bielsko-Biała (2002)
 
* "Wobec chwili" - Salon ŁTF, Łódź (2003)
 
== Nagrody i wyróżnienia ==
Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych fotografii prasowej oraz pejzażowej, organizowanych w kraju i za granicą. Zdjęcia publikował w bardzo wielu magazynach fotograficznych i w prasie, w kraju i za granicą (m.in. „[[Der Spiegel]]”, „[[National Geographic]]”, „Voyage”). Autor kilku albumów o tematyce górskiej. Jego prace zamieszczone są w m.in.: „Mistrzowie polskiego pejzażu”, „Antologia Fotografii Polskiej”, „Z kart fotografii polskiej”. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz [[Muzeum Historii Fotografii w Krakowie]].
 
== Bibliografia ==
" Fotografowie 1946-2006. Słownik biograficzny fotografów polskich ", ISBN 83-916405-8-2
== Linki zewnętrzne ==
 
483

edycje

Menu nawigacyjne