Geografia Urugwaju: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięty 1 bajt ,  6 lat temu
m
brak opisu edycji
(→‎Fauna: Nandu to nie jest struś)
m
Urugwaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, który dzieli się na wilgotną odmianę w części wschodniej i pośrednią w zachodniej. Na wybrzeżu klimat posiada cechy [[klimat morski|morskie]], a ze względu na jednostajną rzeźbę terenu i równinny [[krajobraz]], nie występują regionalne kontrasty klimatyczne. Urugwajczycy określają swój klimat jako [[klimat umiarkowany|umiarkowany]].
 
Średnia [[temperatura powietrza]] w kraju wynosi 18-20 °C. Roczny przebieg termiczny jest typowy dla tego właśnie klimatu. W najchłodniejszym okresie roku, zazwyczaj w czerwcu średnia temperatura wynosi 10-12 °C. Zimy są więc łagodne, a mrozy należą do rzadkości. Najniższą temperaturę zanotowano w mieście [[Melo]] w [[1967]] roku i wynosiła ona -11 °C. W okresie zimy temperatura może obniżać się poniżej zera za sprawą lokalnego [[wiatr]]u - zwanego [[pamperospampero]], w wyniku którego następuje spadek temperatury o 20 °C. Wiatry te wieją z południa niosąc ze sobą zimne powietrze. Latem jest ciepło, średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu styczniu wynosi 24-27 °C. Temperatury [[upał|upalne]] są rzadkie, częściej występują w głębi lądu. Najwyższą wartość zanotowano w Paysandú w [[1943]] roku i wynosiła ona 44 °C. Latem nad Urugwaj docierają gorące masy powietrza znad Brazylii.
 
[[Opad atmosferyczny|Opady]] są dość wysokie, ze średnią roczną sumą 1 000–1 500 mm. Największe wartości występują na północy kraju, szczególnie w departamencie Rivera, gdzie wynoszą 1 640 mm. Wysokie wartości, choć mniejsze niż na północy notuje się także na wybrzeżu, gdzie w [[Montevideo]] wynoszą one 1 009 mm w ciągu roku. W departamencie Maldonaodo, na wybrzeżu średni roczny opad wynosi 910 mm. Najwyższe opady w południowej części kraju notuje się w marcu i w kwietniu, na północy zaś we wrześniu i w październiku. Na ogół w ciągu roku opady są równomiernie rozłożone.
74

edycje

Menu nawigacyjne