Szamil Basajew: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 7 bajtów ,  7 lat temu
Błąd stylistyczny.
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(ort.)
(Błąd stylistyczny.)
W początkowej fazie drugiej wojny, stracił stopę w wybuchu miny, idąc jako pierwszy przez pole minowe podczas przebijania się z Groznego 2 lutego 2000. Od tego czasu prowadził walkę partyzancką, m.in. osobiście dowodząc opanowaniem stolicy [[Inguszetia|Inguszetii]], [[Nazrań|Nazrania]], w czerwcu 2004 roku. Od 2001 stał na czele zorganizowanego przez siebie "batalionu" najbardziej radykalnych bojowników [[Kaukaz (kraina historyczna)|kaukaskich]], gotowych do przeprowadzania aktów terroru na terenie Rosji i ataków samobójczych (zarówno na cele militarne jak i cywilne).
 
Wziął odpowiedzialność za wiele zamachów, m.in. za atak z 9 maja 2004 na paradę z okazji dnia zwycięstwa w Groznym, w którym zginął m.in. promoskiewski prezydent Czeczenii [[Achmat Kadyrow|Achmad Kadyrow]]. W liście publikowanym w Internecie 17 września 2004, Basajew przyznał się do odpowiedzialności za [[Atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie|wzięcie ok. 1100 zakładników]] w szkole w [[Biesłan]]ie dwa tygodnie wcześniej (podał wiele szczegółów ataku, a także szczegółowy skład komanda, które go wykonywało). JednocześnieOświadczył oświadczyłtakże, że jednoczesne zamachy bombowe na dwa samoloty pasażerskie z 24 sierpnia oraz dwa wybuchy w Moskwie, które miały miejsce 31 sierpnia, także były częścią jego operacji Bumerang (serii ataków terrorystycznych w Moskwie i na Kaukazie w latach 2003-2004). Osobiście zdalnie zdetonował też prowadzoną przez samobójcę ciężarówkę, która zniszczyła siedzibę prorosyjskich władz w Groznym w grudniu 2002 roku.
 
W 2005 r. został mianowany I wicepremierem w rządzie separatystów w zamian za wyrzeczenie się terroryzmu. W czerwcu 2006 został mianowany przez separatystycznego prezydenta [[Doku Umarow]]a zastępcą i wiceprezydentem Czeczenii, także faktycznym dowódcą formacji zrzeszających wszystkie antyrządowe ugrupowania zbrojnych na rosyjskim Północnym Kaukazie poza granicami Czeczenii (Dagestan, Inguszetia, [[Kabardo-Bałkaria]]), tzw. [[Front Kaukaski (rosyjski)|Frontu Kaukaskiego]].
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne