Pearl Harbor: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 4167 bajtów ,  6 lat temu
m
Wycofano edycje użytkownika 37.130.29.5 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to MalarzBOT.
Znaczniki: VisualEditor usuwanie dużej ilości tekstu (filtr nadużyć)
m (Wycofano edycje użytkownika 37.130.29.5 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to MalarzBOT.)
|commons = category:Pearl Harbor
}}
'''Pearl Harbor''' – historyczna baza [[United States Navy]] na [[Hawaje (archipelag)|hawajskiej]] wyspie [[Oʻahu]], nazwana od zatoki, którą zajmuje. Współczesna baza nosi nazwę [[Joint Base Pearl Harbor-Hickam]] i jest połączeniem bazy marynarki i należącej do [[United States Air Force|lotnictwa amerykańskiego]] wcześniejszej [[Hickam Field|Hickam Air Force Base]].
Historyczna baza
 
== Historia ==
=== Do I wojny światowej ===
W XIX wieku, niedługo po odkryciu Hawajów przez Europejczyków, stało się oczywiste, że zatoka Pearl Harbor doskonale nadaje się na bazę okrętów. Po aneksji archipelagu w 1898 roku, Stany Zjednoczone w 1901 roku rozpoczęły budowę bazy floty nad zatoką, stopniowo przenosząc tam poprzednią, prowizoryczną bazę z [[Honolulu]]. Rozpoczęto też niezbędny i żmudny proces pogłębiania wejścia do zatoki. W 1908 roku przyznano fundusze na pogłębienie wejścia do zatoki, tak by mogły do niej wchodzić największe okręty floty amerykańskiej. Pierwszy duży okręt, krążownik pancerny {{USS|California|CA-6|6}}, wszedł do zatoki 15 grudnia 1911.
 
=== Po I wojnie światowej ===
Podczas [[I wojna światowa|I wojny światowej]] Stany Zjednoczone ostatecznie podjęły decyzję o rozbudowie bazy, tak by stała się jedną z głównych baz [[United States Navy|amerykańskiej floty]], porównywalną wielkością i infrastrukturą do baz na zachodnim wybrzeżu kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. W 1917 rząd amerykański kupił [[Fort Island|wyspę Ford]] w środku zatoki Pearl Harbor w celu zbudowania na niej lotniska, z początku używanego przez [[United States Army Air Forces|lotnictwo armii USA]], następnie od 1932 przez lotnictwo floty. W 1919 ukończono pierwszy [[suchy dok]]. Do 1934 roku wydano 47 mln [[Dolar amerykański|dolarów]] na budowę bazy, która stała się zdolna do pomieszczenia całej Floty Pacyfiku z wyjątkiem największych [[lotniskowce typu Lexington|lotniskowców typu Lexington]], dla których wejście do zatoki było jeszcze za płytkie (wejście pogłębiono w następnych latach). Ciężkie okręty floty często odwiedzały Pearl Harbor podczas ćwiczeń, lecz były nadal bazowane na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w [[San Diego]]. Wraz z pojawieniem się na horyzoncie wojny amerykańskie wydatki na budowę bazy gwałtownie wzrosły, sięgając 100 mln dolarów do 1940 roku. W maju 1940 roku Stany Zjednoczone podjęły decyzję o przebazowaniu głównych sił floty do Pearl Harbor, w celu wywarcia presji na Japonię i w dalszym czasie zorganizować jej daleką blokadę.
 
=== II wojna światowa ===
{{osobny artykuł|Atak na Pearl Harbor}}
Atak lotnictwa marynarki wojennej Japonii 7 grudnia 1941 na bazę w Pearl Harbor rozpoczął [[Wojna na Pacyfiku|pierwsze w historii intensywne walki o Pacyfik]]. Z pokładu japońskich lotniskowców wystartowało 350 samolotów. Podczas nalotu trwającego kilka godzin zniszczony został trzon amerykańskiej [[United States Pacific Fleet|Floty Pacyfiku]]. Japońskie lotnictwo zatopiło lub uszkodziło 21 okrętów oraz zniszczyło około 260 samolotów. Ocalały jedynie amerykańskie lotniskowce, których nie było tego dnia w porcie.
 
=== Po 1945 ===
Od zakończenia wojny do dnia dzisiejszego Pearl Harbor pozostaje jedną z najważniejszych baz amerykańskiej marynarki.
 
Od 1980 roku na wodach zatoki znajduje się również [[Arizona Memorial]], który upamiętnia japoński atak z 1941 roku. Muzeum zostało zbudowane ponad zatopionym wrakiem okrętu. Można w nim obejrzeć archiwalne filmy, a także wysłuchać licznych komentarzy, dotyczących japońskiej agresji na [[Hawaje (archipelag)|Hawaje]]. W 2010 baza została połączona z bazą lotniczą i przemianowana na [[Joint Base Pearl Harbor-Hickam]].
 
== Linki zewnętrzne ==
* (ang.) [http://www.ibiblio.org/phha/ Strona ''Pearl Harbor History Associates'' – historia ataku na Pearl Harbor, dane i zdjęcia okrętów]
* [http://maps.google.com/maps?f=q&hl=pl&geocode=&q=pearl+harbor&sll=41.216637,13.577428&sspn=0.003946,0.007296&ie=UTF8&ll=21.351581,-157.94529&spn=0.078181,0.11673&t=k&z=13&om=1/ Zdjęcie satelitarne bazy Pearl Harbor w Google Maps]
 
{{United States Submarine Force}}

Menu nawigacyjne