Ołeksandr Bandera: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmiar się nie zmienił ,  7 lat temu
m
zgodnie z cytowanym źródłem
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (drobne merytoryczne)
m (zgodnie z cytowanym źródłem)
W [[1933]] wyjechał do [[Rzym]]u. Studiował tam, uzyskując tytuł doktora nauk polityczno-ekonomicznych. Działał również w rzymskiej placówce OUN. We Włoszech był współzałożycielem organizacji zrzeszającej ukraińskich studentów [[Zarawo]]. Zapisał się także do włoskiej faszystowskiej organizacji studenckiej [[Gruppo universitario fascista|Gruppi universitari fascisti]]<ref>Grzegorz Rossoliński-Liebe, ''Stepan Bandera: The Life and Afterlife of a Ukrainian Nationalist. Fascism, Genocide, and Cult'', Stuttgart 2014, Ibidem Verlag, ISBN 978-3-8382-0604-2, s. 76</ref>. Według [[Petro Mirczuk]]a we Włoszech poślubił krewną [[Galeazzo Ciano]] o imieniu Maria<ref name=mirczuk68>Grzegorz Rossoliński-Liebe, ''Stepan Bandera: The Life and Afterlife...'', s. 251, przyp. 68</ref>.
 
Po ogłoszeniu [[akt odnowienia Państwa Ukraińskiego|Aktu Odnowienia Państwa Ukraińskiego]] w [[1941]] przyjechał do [[Lwów|Lwowa]], gdzie został aresztowany przez [[gestapo]]. Od [[22 lipca]] [[1942]] był więźniem [[Obozy niemieckie 1933-1945|niemieckiego obozu]] [[obóz koncentracyjny|koncentracyjnego]] Auschwitz (nr obozowy 51020), gdzie po kilku dniach zmarł. Według Mirczuka Ołeksandr i jego brat Wasyl zostali zakatowani przez Polaków - PodkulskiegoPodkolskiego i [[Kapo (obóz koncentracyjny)|Oberkapo]] Józefa Krala za to że byli braćmi Stepana Bandery. Wersji Mirczuka przeczą zeznania lekarza Jerzego Tabeau, pracującego w obozie jako pielęgniarz, który zeznał w 1964 roku, że jeden z braci zmarł na biegunkę<ref>Grzegorz Rossoliński-Liebe, ''Stepan Bandera: The Life and Afterlife...'', s. 251</ref>.
 
Według wersji przedstawionej przez Mirczuka ukraińscy współwięźniowie poinformowali o śmierci Ołeksandra [[Ukraiński Komitet Centralny]], ten zaś jego żonę, która zaangażowała w sprawę Ciano. Ciano miał interweniować u [[Heinrich Himmler|Himmlera]], czego efektem było wszczęcie śledztwa w sprawie zabicia Ołeksandra, które zakończyło się egzekucją na PodkulskimPodkolskim. Żonie przekazano jednak informację, że Ołeksandr zmarł na biegunkę<ref name=mirczuk68/>.
 
{{Przypisy}}
5551

edycji

Menu nawigacyjne