Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Smoleńsku: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
int.
(drobne redakcyjne, int.)
(int.)
'''Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Smoleńsku''' – [[prawosławie|prawosławny]] sobór w [[Smoleńsk]]u, [[katedra]] [[Eparchia smoleńska i wiaziemska|eparchii smoleńskiej i wiaziemskiej]].
 
Pierwszy sobór prawosławny w Smoleńsku został wzniesiony przez [[Włodzimierz Monomach|Włodzimierza Monomacha]] w 1101. Przetrwał on do [[Oblężenie Smoleńska 1609-1611|oblężenia Smoleńska w latach 1609-16111609–1611]]. Według opisu wydarzeń zawartego w rosyjskim latopisie, grupa ostatnich obrońców zamknęła się w świątyni i wysadziła ją w powietrze, nie chcąc poddać się wojskom polsko-litewskim<ref>A. Nizowskij, ''Samyje znamienityje...'', ss.295–296</ref>.
 
Nowa cerkiew, nosząca to samo wezwanie – Zaśnięcia Matki Bożej – została wzniesiona dalej na północ w porównaniu z wysadzonym soborem<ref>A. Nizowskij, ''Samyje znamienityje..'', s.296</ref>. Początkowo budowę świątyni zlecono mistrzowi Jewsiutce Iwanowowi, który jednak odmówił wykonania zamówienia, gdyż nie otrzymał informacji ani o planowanych rozmiarach cerkwi, ani o życzeniach zamawiających odnośnie jej wyglądu i stylu. Ostatecznie wznoszenia budynku podjęli się Leontij Kostrourow, Aleksiej Korolkow i Jakow Szarutin, którzy wzorowali się na soborze w Aleksandrowskiej Słobodzie<ref>A. Nizowskij, ''Samyje znamienityje...'', ss.296–297</ref>. Prace budowlane rozpoczęto w 1676, jednak uległy one przerwaniu po trzech latach, gdy nieoczekiwanie runęła jedna ze ścian wznoszonego obiektu<ref name="nizowskij297">A. Nizowskij, ''Samyje znamietityje...'', s.297</ref>. Ostatecznie wznoszenie soboru zakończył w latach 1732–1740 architekt z [[Kijów|Kijowa]], A. Szepel<ref name="nizowskij297"/>.
148 641

edycji

Menu nawigacyjne