Makroekonomia: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 13 bajtów ,  6 lat temu
→‎Paradygmaty makroekonomiczne: dokończenie zdania dotyczącego interwencjonalizmu wg szkoły austryjackiej (brakujący wyraz).
(→‎Paradygmaty makroekonomiczne: dokończenie zdania dotyczącego interwencjonalizmu wg szkoły austryjackiej (brakujący wyraz).)
* '''Neoklasyczny''' - nawiązujący do [[ekonomia klasyczna|ekonomii klasycznej]]. Jako główną tezę prezentuje pogląd, że [[mechanizm rynkowy]] prowadzi do optymalnej alokacji zasobów, w tym pełnego zatrudnienia. Rolę regulatora procesów gospodarczych pozostawia rynkowi, tym samym odrzucając konieczność głębokiej interwencji państwa w gospodarkę. Wiodącymi szkołami rozwijającymi się w ramach paradygmatu neoklasycznego są [[monetaryzm]] oraz [[ekonomia neoklasyczna]]. Starają się one budować koncepcje makroekonomiczne bazujące na klasycznej analizie mikroekonomicznej.
 
W przeciwieństwie do tych dwóch głównych nurtów makroekonomii, [[szkoła austriacka]] nie postuluje ani wewnętrznej stabilności, ani niestabilności gospodarki rynkowej, uważając rozważania na ten temat jako nie należące do ekonomii w sensie stricte. Ekonomiści tej szkoły, wychodząc z minimalistycznego zestawu założeń, skupiają swe rozważania na działaniu pojedynczych jednostek i analizie, jaki na nie wpływ mają działania państwa, w szczególności polityka monetarna banku centralnego. W zgodzie z paradygmatem neoklasycznym, którego jest w pewnym sensie rozwinięciem i modyfikacją, szkoła austriacka postuluje bardzo ograniczoną lub zerową ingerencję państwa w gospodarkę.
 
== Funkcje makroekonomii ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne