Sveinbjörn Beinteinsson: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
-{{linki}}
m ({{linki}})
m (-{{linki}})
'''Sveinbjörn Beinteinsson''' (ur. [[4 kwietnia]] [[1924]] - zm. [[24 grudnia]] [[1992]]) [[Islandia|islandzki]] badacz [[religia|religii]] przed-chrześcijańskich.
{{linki}}
'''Sveinbjörn Beinteinsson''' (ur. [[4 kwietnia]] [[1924]] - zm. [[24 grudnia]] [[1992]]) islandzki badacz religii przed-chrześcijańskich.
 
Syn farmera Beinteinna Einarssona. W wieku lat 16 lat zaczął pisać poematy[[poemat]]y religijne, w [[1972]] roku, założył odwołującą się do przedchrześcijańskich, nordyckich[[Nordycknordyckich wierzeń założył, organizację [[Ásatrúarfélag]], której był głównym kapłanem aż do momentu śmierci. W [[1991]] roku przeprowadził się na farmę w [[Drághals]] w [[Bergmassiv Skardheiðim]], około 100 kilometrów[[kilometr]]ów od [[Rejkiawik|Rejkiawiku]], gdzie do dziś stoi jego pomnik. Zmarł w 1992 roku na [[zawał serca]]. Przez całe życie dążył do odnowienia i uznania przez rząd Islandii islandzkich wierzeń przedchrześcijańskich. Opublikował wiele własnych poematów i antologii. Nagrywał północne pieśni razem z [[Genesis P-Orridge]] i [[Current 93]]. W oczach znawców i naukowców płyta "Current 93 presents Sveinbjörn 'Edda'" zyskała opinię jedjegojednego z referencyjnych nagrań, często cytowanych w opracowaniach i artykułach.
 
[[kategoria:Islandczycy]]

Menu nawigacyjne