Przesłuch: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 38 bajtów ,  6 lat temu
m
drobne merytoryczne, drobne redakcyjne, int.
m (Bot: Przenoszę linki interwiki (16) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q230187)
m (drobne merytoryczne, drobne redakcyjne, int.)
'''Przesłuch''' - zakłócenie występujące przy [[teletransmisja|przesyłaniu sygnałów]], nie tylko [[sygnał foniczny|fonicznych]], od których pochodzi jego nazwa (np. w [[telefonia|telefonii]], [[radiofonia|radiofonii]]), rodzaj [[przenik]]u. Polega na pojawianiu się sygnału wysłanego jednym torem przesyłowym w innym (zwykle równoległym do niego) torze. Również nazwa [[parametr]]u określającego wielkość przesłuchu (np. przesłuch −16 [[Decybel|dB]]).
 
Przy najprostszym wykonaniu linii napowietrznej, bądź kabla, [[amplituda]] przesłuchu jest w przybliżeniu proporcjonalna do długości. Dla zmniejszenia przesłuchu stosuje się pary przewodów, w których jest przesyłany jest sygnał o przeciwnych znakach (sygnał antysymetryczny), układane w zrównoważone czwórki, oraz [[przeplot (teletransmisja)|przeplot]] w linii napowietrznej, bądź [[skrętka|skrętkę]] w kablu; inny sposób, stosowany w kablach telekomunikacyjnych, to losowe układanie przewodów i wybieranie z nich par o małym przesłuchu - w telefonii okazałota metoda okazała się tańszetańsza od wykonywania kabli o niskim przesłuchu.
Polega na pojawianiu się sygnału wysłanego jednym torem przesyłowym w innym (zwykle równoległym do niego) torze. Również nazwa [[parametr]]u określającego wielkość przesłuchu (np. przesłuch -16[[Decybel|dB]]).
 
Uogólnione znaczenie: przenikanie fali, propagującej siępropagowanej w jednym medium równolegle do granicy z innym medium, do tego innego medium, mimo istnienia bariery na granicy mediów, występujące, gdy fala może ona propagować się wzdłuż tej granicy w obu mediach ze zbliżoną prędkością (lub jej składową równoległą do tej granicy).
Przy najprostszym wykonaniu linii napowietrznej, bądź kabla, [[amplituda]] przesłuchu jest w przybliżeniu proporcjonalna do długości.
 
Dla zmniejszenia przesłuchu stosuje się pary przewodów, w których jest przesyłany sygnał o przeciwnych znakach (sygnał antysymetryczny), układane w zrównoważone czwórki, oraz [[przeplot (teletransmisja)|przeplot]] w linii napowietrznej, bądź [[skrętka|skrętkę]] w kablu; inny sposób stosowany w kablach telekomunikacyjnych to losowe układanie przewodów i wybieranie z nich par o małym przesłuchu - w telefonii okazało się tańsze od wykonywania kabli o niskim przesłuchu.
 
Uogólnione znaczenie: przenikanie fali, propagującej się w jednym medium równolegle do granicy z innym medium, do tego innego medium, mimo istnienia bariery na granicy mediów, występujące gdy fala może propagować się wzdłuż tej granicy w obu mediach ze zbliżoną prędkością (lub jej składową równoległą do tej granicy).
 
[[Kategoria:Elektronika]]

Menu nawigacyjne