Pierkunowo: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 227 bajtów ,  6 lat temu
pop. techn.; dod. źr. zewn.
(pop. techn.; dod. źr. zewn.)
}}
'''Pierkunowo''' – [[osada]] w [[Polska|Polsce]] położona na [[Mazury|Mazurach]], w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat giżycki|powiecie giżyckim]], w [[Giżycko (gmina wiejska)|gminie Giżycko]]. Wieś leży na wschodnim brzegu jeziora [[Jezioro Kisajno|Kisajno]].
 
==Historia==
a było to tak:
A było to tak:{{fakt|data=2015-08}}
JakubReiff zwany WALTEREM, paistujący w Giżycku urząd prokuratora zamku, nadał w 1505 roku trzy włókisołeckie Jankowi Skomli i zobowiązał go do założenia tutaj wsi czynszowej na dwudziestu siedmiu włókach. w tymże roku Skomla sprzedał włóki sołeckie braciom Janowi, Piotrowi i Grzegorzowi Górnickim. W 1539 roku gospodarzyło w Pierkunowie dwóch sołtysów i dziewiętnastu chłopów pańszczyźnienych, poza tym kołodziej i dwóch zagrodników.
 
Nazwa wsi nawiązywała do PERKUNA, bóstwa pogańskich Prusów i Litwinów, w połowie XVI wieku jednakże w Pierkunowie mieszkali prawie sami Polacy.
JakubReiffJakub Reiff zwany WALTEREMWalterem, paistującypiastujący w Giżycku urząd prokuratora zamku, nadał w 1505 roku trzy włókisołeckiewłóki sołeckie Jankowi Skomli i zobowiązał go do założenia tutaj wsi czynszowej na dwudziestu siedmiu włókach. w tymże roku Skomla sprzedał włóki sołeckie braciom Janowi, Piotrowi i Grzegorzowi Górnickim. W 1539 roku gospodarzyło w Pierkunowie dwóch sołtysów i dziewiętnastu chłopów pańszczyźnienych, poza tym kołodziej i dwóch zagrodników.
W 1561 roku mieszkańcy wsi przenieśli się do Fuledy, odstępując ziemię skarbowi państwa. W latach 1715-1721 dzierżawiłaPierkunowo Polska rodzina szlachecka Biberstejnów. Chłopi z dwóch sąsiednich wsi odrabiali tu pańszczyzne. W 1808 roku nie było dzierżawcy na ten majątek, chciano go więc sprzedać, ale nie było kupca. Podobna sytuacja powtórzyła się w roku 1833. Strony te były ubogie i brakowało tutaj ludzi z większym kapitałem. Pierkunowo pozostało więc przez dalsze dziesięciolecia majątkiem państwowym, mającym obszar 882 ha.Znajdowała się tu gorzelnia - czynna do dziś. Do Pierkunowa należały dwa folwarki: Poganty i Róg Pierkunowski
W 1539 roku gospodarzyło w Pierkunowie dwóch sołtysów i dziewiętnastu chłopów pańszczyźnianych, poza tym kołodziej i dwóch zagrodników.
 
Nazwa wsi nawiązywała do PERKUNA[[Perkun]]a, bóstwa pogańskich [[Prusowie|Prusów]] i [[Litwini w znaczeniu historycznym|Litwinów]], w połowie XVI wieku jednakże w Pierkunowie mieszkali prawie sami Polacy.
 
W 1561 roku mieszkańcy wsi przenieśli się do Fuledy, odstępując ziemię skarbowi państwa. W latach 1715-1721 dzierżawiłaPierkunowodzierżawiła Pierkunowo Polska rodzina szlachecka Biberstejnów. Chłopi z dwóch sąsiednich wsi odrabiali tu pańszczyznepańszczyznę. W 1808 roku nie było dzierżawcy na ten majątek, chciano go więc sprzedać, ale nie było kupca. Podobna sytuacja powtórzyła się w roku 1833. Strony te były ubogie i brakowało tutaj ludzi z większym kapitałem. Pierkunowo pozostało więc przez dalsze dziesięciolecia majątkiem państwowym, mającym obszar 882 ha. Znajdowała się tu gorzelnia - czynna do dziś. Do Pierkunowa należały dwa folwarki: Poganty i Róg Pierkunowski
 
[[Podział administracyjny Polski 1975–1998|W latach 1975-1998]] miejscowość należała administracyjnie do [[województwo suwalskie|województwa suwalskiego]].
 
== Linki zewnętrzne ==
* [http://mojemazury.pl/o-miejscowosci/82176/Pierkunowo Perkunowo na portalu Moje Mazury] [dostęp: 14.08.2015]
 
{{Gmina Giżycko}}
 

Menu nawigacyjne