O dwóch takich, co ukradli księżyc (serial animowany): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Poprawiam linkowania. przy użyciu AWB
m (Poprawiam linkowania. przy użyciu AWB)
'''O dwóch takich, co ukradli księżyc''' – polski, kolorowy, składający się z czterech odcinków [[serial animowany]] w reżyserii [[Leszek Gałysz|Leszka Gałysza]], nakręcony w latach 1984-1989 w warszawskim [[Studio Miniatur Filmowych|Studiu Miniatur Filmowych]] na podstawie powieści [[Kornel Makuszyński|Kornela Makuszyńskiego]].
 
Serial został zilustrowany materiałem muzycznym zespołu [[Lady Pank]] wydanym na dwóch płytach długogrających: [[O dwóch takich, co ukradli księżyc (album)|O dwóch takich, co ukradli księżyc]] oraz [[O dwóch takich, co ukradli księżyc cz. 2]]. Na podstawie pomysłu serialu w [[1985 w muzyce|1985]] roku powstaje w Stołecznej Estradzie spektakl muzyczny dla dzieci (bajka rockowa), pt: „Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu Krainy Leniuchów”. Reżyserem i scenografem spektaklu jest [[Leszek Gałysz]] a w przedstawieniach biorą udział muzycy zespołu [[Lady Pank]]: [[Jan Borysewicz (muzyk)|Jan Borysewicz]], [[Janusz Panasewicz]], [[Edmund Stasiak]], [[Paweł Mścisławski]] i [[Andrzej Dylewski]]. Ukazuje się też [[kaseta magnetofonowa]] zawierająca początkowo dwie pierwsze części serialu a potem całość (wyd. [[Polton]] PC-028 i PC-137) z muzyką zespołu Lady Pank (narratorem jest [[Jan Kobuszewski (aktor)|Jan Kobuszewski]]), jak również [[komiks]] z rysunkami Leszka Gałysza i tekstami piosenek [[Andrzej Mogielnicki|Andrzeja Mogielnickiego]].
 
Serial animowany został wydany w całości na płycie DVD. Na podstawie serialu animowanego powstał również pełnometrażowy film animowany „[[Jacek i Placek]]” (ang. „Jake and Pat”). Otrzymał on nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film animowany: Best Animation Feature, Santa Clarita Valley International Film Festival, Los Angeles 1994. Film pełnometrażowy został wydany najpierw jako [[VHS]], następnie [[DVD]] oraz [[Video CD|VCD]] (jako dodatek do gazet).
 
== Fabuła ==
Akcja serialu rozgrywa się w Zapiecku, fikcyjnej wsi niedaleko Łeby. Tutaj rodzą się bliźniaki - Jacek i Placek. Gdy chłopcy podrastają, uciekają ze swojej rodzinnej wsi w poszukiwaniu krainy leniuchów. Postanawiają po drodze ukraść księżyc.
 
== Realizatorzy ==
* [[Ewa Szykulska]] - Jacek
* [[Dorota Stalińska]] - Placek
* [[Jan Kobuszewski (aktor)|Jan Kobuszewski]] - narrator
* [[Ilona Kuśmierska]] - matka
* [[Lech Ordon]] - burmistrz / nauczyciel
312 475

edycji

Menu nawigacyjne