Parafia św. Wawrzyńca w Warzycach: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
drobne redakcyjne
m (szablon parafia)
(drobne redakcyjne)
|www =
}}
'''Parafia Świętego Wawrzyńca w Warzycach''' - należy do [[Diecezja rzeszowska|diecezji rzeszowskiej]], [[Dekanat Jasło Wschód|dekanat jasielski]]
 
== Historia ==
Parafię Warzyce założyli [[benedyktyni]] tynieccy (''Ordo Sancti Banedicti'') w [[XIV wiek|XIV]] wieku. [[Jan Długosz]] w ''"Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis"'' pisze, że Warzyce w połowie [[XV wiek|XV]] wieku miały kościół drewniany pod wezwaniem św. Wawrzyńca. W drugiej połowie [[XVII wiek|XVII]] wieku wystawił w Warzycach kościół murowany ówczesny proboszcz, ks. Maciej Walentynowicz. Kościół ten z czasem uległ zawilgoceniu i groził zawaleniem. W 1904 roku został rozebrany, a na jego miejscu postawiony nowy kościół (staraniem ówczesnego proboszcza ks. Gracjana Szklarskiego), wgwedług projektu [[inżynier]]a Adolfa Kuhna ze [[Lwów|Lwowa]]. Roboty prowadził majster budowlany Józef Romanowski - również ze Lwowa. Budowa trwała dwa lata. [[7 października]] [[1906]] roku w uroczystość [[odpust]]ową Matki Bożej Różańcowej, świątynię wraz z trzema [[Dzwon kościelny|dzwonami]] uroczyście poświęcił ks. [[infułat]] Jakub Federkiewicz z [[Przemyśl]]a. Kościół zbudowany w stylu [[Neoromanizm|neoromańskm]]. Ołtarz główny wybudowano w [[1920]] roku za ks. Andrzeja Ostrowskiego, natomiast ołtarze boczne w [[1955]] roku za ks. Józefa Sołtysika. Wszystkie ołtarze wykonał rzeźbiarz Oryszczak z [[Sanok]]a. [[Plebania]] została wybudowana w 1925 r.
 
W kościele znajduje się stary wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego. W ołtarzu bocznym, po lewej stronie, znajduje się obraz Matki Bożej Bolesnej, o którym w XVIII w. pisano, że jest to obraz łaskami słynący. W 1972 r. kościół otrzymał nową polichromię, którą wykonał artysta plastyk Zygmunt Wigliusz z Krakowa. W 1975 r. odrestaurowano kościół z zewnątrz, z pomalowaniem dachu na wieży i kościele. W 1996 r. do istniejącego dzwonu sprawiono dwa następne na pamiątkę zbliżającej się pielgrzymki Ojca świętego Jana Pawła II do Dukli i do Krosna.
{{Parafie dekanatu Jasło Wschód}}
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Warzyce}}
[[Kategoria:Parafie diecezji rzeszowskiej]]
[[Kategoria:Parafie pod wezwaniem św. Wawrzyńca]]

Menu nawigacyjne