Strzelectwo: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 87 bajtów ,  7 lat temu
brak opisu edycji
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(→‎Ciekawostki: Pole "10" nie ma średnicy 0,5mm i nie może mieć tyle, bo nie po pierwsze nie byłoby widoczne, a po drugie śrut ma znacznie większą średnicę., drobne merytoryczne)
Nie podano opisu zmian
 
== Finały ==
W niektórych konkurencjach olimpijskich na prestiżowych zawodach (olimpiada, mistrzostwa świata) rozgrywane są wersje konkurencji z finałem. Jest to dodatkowa seria, ograniczona przez czas dla wszystkich konkurencji: 75 sekund (wyjątkiem jest 50m karabin postawa leżąc: 45 sekund), w której uczestniczy ośmiu najlepszych zawodników, a wyniki liczy się z dokładnością do 0,1 punktu. Zatem maksymalny wynik jaki można uzyskać w finale za jeden strzał to 10,9 punktu. Dzieje się tak gdy przestrzelina nie tylko zahacza o krawędź dziesiątki, lecz dodatkowo znajduje się w samym środku tarczy. Są dwa rodzaje finału:
 
* '''Finał standardowy''' – finaliści strzelają dodatkową serię, a ich wynik dodawany jest do rezultatu uzyskanego w ogólnej części konkurencji. Wygrywa zawodnik z największą sumą konkurencjinajwyższym irezultatem finałufinałowym.
 
* '''Finał australijski''' – finaliści oddają kolejne strzały razem. Po każdym strzale sędzia sprawdza wyniki. Zawodnik który odda najgorszy strzał odpada z finału. Jeżeli liczba zawodników z najgorszym strzałem jest większa niż jeden, oddają oni strzały dodatkowe, dopóki jeden z nich nie odpadnie. Konkurencja trwa do momentu wyłonienia zwycięzcy.
 
== Ciekawostki ==
* Pole dziesiątki na tarczy dla karabinu pneumatycznego, do której strzela się z odległości 10 m, ma jedynie 0,5 mm (milimetra) średnicy.
* Wbrew pozorom do strzelania nie jest niezbędne "celne oko". Ważniejsza jest umiejętność koncentracji i swobodnego oraz równomiernego wyciskania spustu. Poważnym błędem jest oddawanie strzału w momencie, który wydaje się strzelcowi jedynym odpowiednim - takie działanie w większości wypadków powoduje tzw. zerwanie strzału. Świadczy o tym m.in. rozgrywanie konkurencji strzeleckich dla niewidomych, w których o nakierowaniu na cel informuje strzelca dźwięk o zmieniającej się wysokości.
 
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne