Sir: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 13 bajtów ,  6 lat temu
sir nie jest tytułem szlacheckim - poprawki
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(drobne techniczne)
(sir nie jest tytułem szlacheckim - poprawki)
'''Sir''' – [[Anglia|angielski]] tytuł honorowy, wywodzący się ze średniowiecznego angielskiego sire (fr. ''sieur'') oznaczającego [[lord]]a. Etymologicznie słowo to wywodzi się z [[Łacina|łacińskiego]] ''senior''.
 
W formalnej tytulaturze szlacheckiej tytułu ''sir'' (pisanego wielką literą: ''Sir'') używa się w stosunku do [[Rycerstwo|rycerza]] lub [[baronet]]a (nieszlacheckie tytuły honorowe), zawsze w połączeniu z pełnym imieniem i nazwiskiem, ewentualnie samym imieniem, nigdy z samym nazwiskiem. Zwyczajowo tytułu tego używa się tylko wobec poddanych [[Władcy brytyjscy|brytyjskich monarchów]], w tym również pochodzących z innych niż Wielka Brytania państw o statusie [[Commonwealth realm]]. Tytułu tego używa się także w wojsku, dawniej przy zwracaniu się do przełożonego oficera, obecnie także używany wobec starszych podoficerów. Obecnie termin ''sir'' pełni również funkcję grzecznościową i używany jest w kontaktach służbowych, w oficjalnej korespondencji bądź w kontaktach z nieznajomymi.
 
Współcześnie w [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] prawo do jego stałego dopisywania przed nazwiskiem mają mężczyźni uhonorowani przez monarchę tzw. rycerstwem (''knighthood'') lub jedną z wyższych klas głównych orderów. Kobieta obdarzona analogiczną godnością używa tytułu ''[[Dame]]''. Z kolei żona mężczyzny z tytułem ''Sir'' ma prawo do tytułu ''Lady''. Ten ostatni bywa także używany jako damska wersja tytułu [[lord]] w odniesieniu do członków [[Izba Lordów|Izby Lordów]].
 
[[Kategoria:Historia Wielkiej Brytanii]]
[[Kategoria:Tytuły szlacheckie]]

Menu nawigacyjne