Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
drobne redakcyjne
(źródło + link zewnętrzny)
(drobne redakcyjne)
}}
{{Polityka Chińskiej Republiki Ludowej}}
'''Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych''' (skrót. '''OZPL'''; {{chińskie|upr=全国人民代表大会|trad=全國人民代表大會|hp=Quánguó Rénmín Dàibiǎo Dàhuì}}; w skrócie 人大, ''Réndà'') – parlament [[Chińska Republika Ludowa|Chińskiej Republiki Ludowej]], utworzony w [[1954]] roku<ref>Wcześniej funkcję parlamentu pełniła [[Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin]].</ref>.
 
Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych zostało utworzone w [[1954]] roku<ref>Wcześniej funkcję parlamentu pełniła [[Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin]].</ref>.
 
Zgodnie z konstytucją ChRL stanowi najwyższy organ władzy państwowej. Działalność OZPL nie podlega kontroli żadnego innego organu. Powierzone mu jest nawet czuwanie nad przestrzeganiem postanowień konstytucji. De facto OZPL podlega jednak kontroli Stałego Komitetu Biura Politycznego [[Komunistyczna Partia Chin|KPCh]].
 
Członkowie wybierani są na pięcioletnią kadencję w wyborach pośrednich w prowincjach, regionach autonomicznych i miastach wydzielonych, które w świetle ustawy powinny posiadać w OZPL "odpowiednią liczbę" reprezentantów. Liczba deputowanych nie została ustawowo określona, jednak zwyczajowo nie przekracza 3000. O podziale mandatów decyduje Stały Komitet OZPL. Nie dotyczy to jedynie deputowanych z [[Hongkong]]u i [[Makau]]. Ustawowo każdej z [[Mniejszości narodowe w ChRLChińskiej Republice Ludowej|mniejszości narodowych]] przysługuje co najmniej 1 mandat.
 
Deputowani tworzą frakcje wedle regionów, w których zostali wybrani. Zasada ta nie dotyczy reprezentantów [[Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza|Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej]].
83 351

edycji

Menu nawigacyjne