Liczby względnie pierwsze: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 248 bajtów ,  6 lat temu
niepotrzebnie skomplikowana definicja z powciskanymi równoważnościami, które utrudniają czytanie. W drugim pojęciu z liczbami parami wzgl. pierwszymi trzeba skorzystać z napisanej już definicji.
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(→‎Właściwości: drobne redakcyjne)
(niepotrzebnie skomplikowana definicja z powciskanymi równoważnościami, które utrudniają czytanie. W drugim pojęciu z liczbami parami wzgl. pierwszymi trzeba skorzystać z napisanej już definicji.)
'''Liczby względnie pierwsze''' – [[liczby całkowite]], które nie mają innych poza jedynką wspólnych [[dzielnik]]ów w rozkładzie na [[czynniki pierwsze]] lub, równoważnie, ichktórych [[największy wspólny dzielnik|największym wspólnym dzielnikiem]] jest jedność;.</br> te,'''Liczby wparami którychwzględnie żadnapierwsze''' para- nieliczby ma wspólnych dzielników w rozkładzie poza jedynką lubcałkowite, równoważnie,wśród których największykażde wspólnydwie dzielnikróżne dla dowolnej pary wynosi jeden, nazywa się '''parami względnie pierwszymi'''pierwsze.
 
Szybkim sposobem określenia, czy dwie liczby są względnie pierwsze jest [[algorytm Euklidesa]]. [[funkcja φ|Funkcja Eulera]] (''tocjent'' lub ''phi Eulera'') dodatniej liczby całkowitej ''n'' jest liczbą liczb naturalnych między 1 a ''n'', które są względnie pierwsze z ''n''.
 
== Przykłady ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne