Ostrosłup: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 14 bajtów ,  5 lat temu
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 89.68.217.221) i przywrócono wersję 37650145 autorstwa Smiszym
(Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 89.68.217.221) i przywrócono wersję 37650145 autorstwa Smiszym)
Ostrosłup foremny ([[ostrosłup prawidłowy]]) ma podstawę w postaci [[wielokąt foremny|wielokąta foremnego]], a jego wierzchołek znajduje się na prostej prostopadłej do podstawy i przechodzącej przez środek podstawy (dokładniej: prosta ta przechodzi przez środek [[okrąg|okręgu]] opisanego na podstawie, który jest zarazem środkiem okręgu [[Okrąg wpisany|wpisanego]]). Ściany boczne ostrosłupa foremnego są przystającymi [[trójkąt równoramienny|trójkątami równoramiennymi]].
 
Jeżeli spodek wysokości ostrosłupa pokrywa się ze środkiem ciężkościokręgu podstawyopisanego na jego podstawie, to taki ostrosłup nazywamy '''ostrosłupem prostym'''.
 
Jeśli wszystkie krawędzie ostrosłupa tworzą z podstawą kąty równej miary, to spodek wysokości pokrywa się ze środkiem okręgu opisanego na podstawie (w szczególności - taki okrąg istnieje). Jeśli kąty równej miary tworzą z podstawą [[kąt dwuścienny|ściany boczne]], to spodek wysokości pokrywa się ze środkiem okręgu wpisanego w podstawę (w szczególności - taki okrąg istnieje).

Menu nawigacyjne