Instytut Egipski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 124 bajty ,  15 lat temu
popr. linki
(drobne redakcyjne)
(popr. linki)
== Instytut Egipski ==
 
[[19 maja]] [[1798]] r. z Tulonu[[Tulon]]u we Francji [[Napoleon Bonaparte]] wyruszył na podbój Egiptu[[Egipt]]u. Wyprawa egipska miała nie tylko aspekt wojskowy, gospodarczy i polityczny, ale również naukowy. Komisja złożona z naukowców i artystów miała towarzyszyć armii, aby utworzyć Instytut Egipski. W jej skład weszło 21 matematyków, 3 astronomów, 17 inżynierów, 13 przyrodników i geografów, 3 inżynierów - specjalistów od prochu i saletry, 4 architektów, 8 rysowników, 10 artystów kopistów, jeden rzeźbiarz, 15 lingwistów, 10 literatów, 22 drukarzy. Wśród wybitnych uczonych i artystów, którzy udali się z Napoleonem, wymienić warto matematyka [[Gaspard Monge|Gasparda Monge'a]], chemika [[Claude BertholletaBerthollet]]a, matematyka i fizyka [[Jean Baptiste FourieraJoseph Fourier|Jean Baptiste Fourier]]a, mineraloga [[Sylvaina Gratet de Dolomieu|Sylvaina Gratet de Dolomieu]], rysownika i grawera [[Vivant DenonaDenon]]a.
Francuzi rozpoczęli prowadzenie na szeroką skalę badań archeologicznych i założyli pierwszą instytucję do rejestrowania i systematyzowania prac archeologicznych pod nazwą Instytut Egipski w Kairze. Plonem ich działalności, obejmującej całokształt zagadnień, było wydanie 24 tomowego dzieła ,,Opisanie Egiptu" (Description de l'Egypte), który po dziś dzień stanowi niezbędny podręcznik dla podejmujących studia nad Egiptem.
 
Francuzi rozpoczęli prowadzenie na szeroką skalę badań archeologicznych i założyli pierwszą instytucję do rejestrowania i systematyzowania prac archeologicznych pod nazwą Instytut Egipski w Kairze. Plonem ich działalności, obejmującej całokształt zagadnień, było wydanie 24 tomowego dzieła ,,Opisanie Egiptu" (''Description de l'Egypte''), który po dziś dzień stanowi niezbędny podręcznik dla podejmujących studia nad Egiptem.
Instytut Egipski zorganizowano na wzór Francuskiego Instytutu Narodowego miał za zadanie propagowanie postępu gospodarczego w Egipcie; myślano o przekopaniu kanału, aby uzyskać połączenie Morza Czerwonego ze Śródziemnym. Działalność Francuzów zaznaczyła się na polu kulturalnym. Znalezienie słynnego wielojęzycznego - [[kamień z Rosetty]] pozwoliło na odczytanie pisma hieroglificznego przez orientalistę [[Jean-François Champollion]]. Utorowało to drogę do powstania egiptologii.
 
Instytut Egipski, zorganizowano na wzór Francuskiego Instytutu Narodowego, miał za zadanie propagowanie postępu gospodarczego w Egipcie; myślano o przekopaniu kanału, aby uzyskać połączenie Morza Czerwonego ze Śródziemnym. Działalność Francuzów zaznaczyła się na polu kulturalnym. Znalezienie słynnego wielojęzycznego - [[kamień z Rosetty|kamienia z Rosetty]] pozwoliło na odczytanie pisma hieroglificznego przez orientalistę [[Jean-François Champollion|Champolliona]]. Utorowało to drogę do powstania egiptologii.
 
[[Kategoria: Historia Francji|Napoleon, Bonaparte]]

Menu nawigacyjne