Claude Garamond: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 4 bajty ,  5 lat temu
m
Bot poprawia nazwę sekcji; zmiany kosmetyczne
m (lit.)
m (Bot poprawia nazwę sekcji; zmiany kosmetyczne)
'''Claude Garamond''' (ur. 1480; zm. 1561) – francuski typograf i odlewnik. Jeden z ojców tradycji typograficznej w Europie. Twórca tak zwanej francuskiej [[antykwa|antykwy renesansowej]].
 
== BiografiaŻyciorys ==
Claude Garamond (pierwotnie Garamont) urodził się około 1480 roku w Paryżu. Fachu uczył się od [[Simon de Colines|Simona de Colines]], drukarza, oraz [[Geoffroy Tora|Geoffroya Tory]], rytownika. Zdobył rozgłos w 1541 roku, kiedy to trzy z jego greckich krojów – między innymi Grecs du roi, zainspirowane odręcznym pismem kopisty [[Angelo Vergecio]] – zostały użyte w serii książek [[Robert Estienne|Roberta Estienne]], zleconej przez króla [[Franciszek I Walezjusz|Franciszka I]]. Według [[Artur Tilley|Artura Tilley]], ówczesnego krytyka literackiego, były przykładem najlepszej, kompletnej typografii. Niedługo potem stworzył antykwy i to w największym stopniu dzięki nim został zapamiętany. Garamond od 1545 roku działał także jako wydawca. Pierwszą wydaną przez niego książką była ''Pia et Religiosa Meditatio'' Davida Chambellana. Dalej wydał między innymi [[Juwenkus]]a, Historię następców Aleksandra Wielkiego [[Tukidydes]]a. Garamond umarł w 1561 roku, a jego czcionki i matryce „odziedziczyli” [[Christophe Plantin]] z Antwerpii oraz frankfurcka wytwórnia czcionek ''Egenolff-Berner''. Oryginalne czczcionki można do dzisiaj podziwiać w muzeum w Antwerpii.
 
== Wkład Garamonda w rozwój typografii ==
Gdy Claude Garamond zmarł w 1561, jego matryce zostały sprzedane Christopherowi Plantinowi, co pozwoliło na użycie czcionki w wielu drukarniach, przez co zyskała sławę w Europie. W 1621 roku francuski drukarz [[Jean Jannon]] stworzył krój w pewnym stopniu podobny do Garamonda, lecz z drobnymi zmianami, m.in. nieregularnością w osi liter. W 1825 roku French National Printing Office zaadoptowało ten krój, przypisując go Claudowi Garamondowi. Na podstawie wersji Jannona, w 1919 roku wyprodukowano pierwszy XX-wieczny, komercyjny Garamond, nazywając go Garamond #3.
 
== Apple Garamond ==
== Bibliografia ==
* http://austeria.blogspot.com/2008/01/wielcytypografowie-claude-garamond.html
* http://www.pointlessart.com/education/loyalist/typetalk/garamond/index2.html
* http://typophile.com/node/79542
 
[[Kategoria:Typografowie]]
3 034 308

edycji

Menu nawigacyjne