Beta zakręt: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
NH2501 (dyskusja | edycje)
m kat.
polskie znaki, wikizacja
Linia 1: Linia 1:
{{linki}}
{{linki}}
Większość białek to czasteczki ściśle upakowane, o globularnych kształtach, powstałych wskutek zmian kierunku łańcucha polipeptydowego. Wiele z nich dokonuje się z udziałem często występującego elementu strukturalnego, zwanego''' " beta zakrętem "''' (zwrotem beta). '''Struktura spinki do włosów''' tworzy się dzięki wiązaniom wodorowym, powstającym w łańcuchu polipeptydowym między grupą '''-CO-''' reszty '''''n''''' i grupą '''-NH-''' reszty '''''n+3''''', powodującym natychmiastowe odwrócenie jego kierunku. Zwroty beta często łączą antyrównoległe nici beta, dlatego też je tak nazwano.
Większość [[białko|białek]] to [[cząsteczka|cząsteczki]] ściśle upakowane, o globularnych kształtach, powstałych wskutek zmian kierunku [[łańcuch_peptydowy|łańcucha polipeptydowego]]. Wiele z nich dokonuje się z udziałem często występującego elementu strukturalnego, zwanego''' " beta zakrętem "''' (zwrotem beta). '''Struktura spinki do włosów''' tworzy się dzięki [[wiązanie_wodorowe|wiązaniom wodorowym]], powstającym w łańcuchu polipeptydowym między grupą '''[[Tlenek węgla|-CO-]]''' reszty '''''n''''' i grupą '''-[[NH]]-''' reszty '''''n+3''''', powodującym natychmiastowe odwrócenie jego kierunku. Zwroty beta często łączą antyrównoległe [[nić beta|nici beta]], dlatego też je tak nazwano.


[[Kategoria:Białka]]
[[Kategoria:Białka]]

Wersja z 13:24, 26 wrz 2006

Szablon:Linki Większość białek to cząsteczki ściśle upakowane, o globularnych kształtach, powstałych wskutek zmian kierunku łańcucha polipeptydowego. Wiele z nich dokonuje się z udziałem często występującego elementu strukturalnego, zwanego " beta zakrętem " (zwrotem beta). Struktura spinki do włosów tworzy się dzięki wiązaniom wodorowym, powstającym w łańcuchu polipeptydowym między grupą -CO- reszty n i grupą -NH- reszty n+3, powodującym natychmiastowe odwrócenie jego kierunku. Zwroty beta często łączą antyrównoległe nici beta, dlatego też je tak nazwano.