Rada Północnoatlantycka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
→‎Struktura i działanie: Poprawiłem literówkę
(Dodałem navbox)
(→‎Struktura i działanie: Poprawiłem literówkę)
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z wersji mobilnej
Podczas obrad Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów obrony narodowej albo kiedy omawiane są kwestie obronne lub związane ze strategią obrony, w prace przygotowawcze mogą być włączone także inne wysokie komitety, które są najwyższymi rangą organami doradczymi np. [[Wykonawcza Grupa Robocza]]. Jeżeli porządek obrad przewiduje dyskusje o kwestiach finansowych, to prace przygotowawcze przed posiedzeniami są prowadzone przez [[Wysoki Urząd ds. Zasobów]] (SRB), [[Komitet Budżetu Cywilnego]] (CBC) lub [[Komitet Budżetu Wojskowego]] (MBC), w zależności od tego, która z tych instytucji jest w danym przypadku najwłaściwsza. Wysoki Komitet, wybrany zgodnie z jego kompetencjami, w zależności od omawianego zagadnienia przyjmuje wiodącą rolę w zakresie przygotowania posiedzenia Rady oraz późniejszego nadzoru nad wdrażaniem decyzji.
 
Rada podejmuje decyzje jednomyślnie, bez głosowania, przez [[konsenskonsensus]]. Przestrzeganie decyzji Rady jest obligatoryjne dla państw członkowskich.
 
Polskim przedstawicielem w strukturach Rady Północnoatlantyckiej (NAC) jest [[Jacek Najder (dyplomata)|Jacek Najder]], który jest Ambasadorem [[Polska|Rzeczypospolitej Polskiej]] przy NATO.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne