Ostrosłup: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 23 bajty ,  4 lata temu
m
Wycofano edycje użytkownika 185.16.32.58 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Justynian I Cesarz Rzymski.
m (Wycofano edycje użytkownika 185.16.32.58 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Justynian I Cesarz Rzymski.)
:: <math> V = \frac{S h}{3} </math>
 
gdzie H''h'' jest wysokością ostrosłupa, a ''S'' jest [[pole powierzchni|polem powierzchni]] jego podstawy.
 
[[Ostrosłup prawidłowy]] (ostrosłup foremny) ma w podstawie [[wielokąt foremny]], a spodek jego wysokości jest środkiem podstawy tzn. jest środkiem [[okrąg|okręgu]] opisanego na podstawie (jest to zarazem środek okręgu [[Okrąg wpisany|wpisanego]]). Ściany boczne ostrosłupa prawidłowego są przystającymi [[trójkąt równoramienny|trójkątami równoramiennymi]].
Jeżeli spodek wysokości ostrosłupa pokrywa się ze środkiem okręgu opisanego na jego podstawie, to taki ostrosłup nazywamy '''ostrosłupem prostym,'''jeśli wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa tworzą z podstawą kąty równej miary, to spodek wysokości jest jednakowo oddalony od wierzchołków podstawy (jest więc środkiem okręgu opisanego na podstawie). Jeśli wszystkie ściany boczne tworzą z podstawą [[kąt dwuścienny|kąty]] równej miary, to spodek wysokości jest jednakowo oddalony od krawędzi podstawy ( jest więc środkiem okręgu wpisanego w podstawę).
 
Ostrosłup o podstawie N ''n''- kątnej nazywa się ostrosłupem N ''n''- kątnejkątnym (na przykład, podstawa ostrosłupa pięciokątnego jest [[pięciokąt]]em).
 
Ostrosłup trójkątny jest inaczej nazywany [[czworościan]]em.
 
[[Ostrosłup ścięty]] jest częścią ostrosłupa zawartą pomiędzy podstawą a płaszczyzną przecinającą ten ostrosłup równolegle do podstawy.
 
Fajne te edycje spróbójcie
 
== Zobacz też ==

Menu nawigacyjne