Transparency International: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
→‎Linki zewnętrzne: poprawa błędu
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (Drobna poprawka w opisie kolorów na mapie)
(→‎Linki zewnętrzne: poprawa błędu)
Została założona w 1993 roku przez [[Peter Eigen|Petera Eigena]]. Posiada oddziały w 90 krajach. Międzynarodowy Sekretariat TI ma siedzibę w [[Berlin]]ie. TI co roku publikuje Indeks Percepcji Korupcji (''Corruption Perceptions Index''). CPI ukazuje percepcję korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa ''przejrzystość'') do 0 (największa korupcja). Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.
 
CPI 2016 objął 176 państw, wśród nich Polskę (29. lokata, ''ex aequo'' z [[Portugalia|Portugalią]]). Polska ze wskaźnikiem CPI równym 62 punkty zajęła wyższe miejsce w rankingu (oznaczające niższy poziom korupcji), niż większość nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także wyższe, niż trzy stare kraje członkowskie UE, tj. [[Hiszpania]] (41. lokata), [[Włochy]] (60. lokata) i [[Grecja]] (69. lokata). Wszystkie państwa graniczące z Polską z wyjątkiem Niemiec zajęły niższe niż Polska lokaty oznaczające wyższy poziom korupcji: [[Niemcy]] - 10., [[Czechy]] - 47., [[Słowacja]] - 54., [[Ukraina]] (''ex aequo'' z [[Rosja|Rosją]]) - 131., [[Białoruś]] - 79., [[Litwa]] - 38. Spośród państw państw postsocjalistycznych jedynie [[Estonia]] (22. lokata) była na wyższej pozycji.
 
W 1998 roku powstało stowarzyszenie Transparency International Polska akredytowane i działające jako oddział TI. W listopadzie 2011 roku oddział polski zlikwidowano.

Menu nawigacyjne