Błąd standardowy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 853 bajty ,  5 lat temu
brak opisu edycji
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(błęd na błąd)
Nie podano opisu zmian
'''Błąd standardowy''' - pojęcie z zakresu [[Statystyka|statystyki]]. Obliczenie błędu standardowego umożliwia oszacowanie [[Błąd z próby|błędu z próby]].
'''Błąd standardowy''' pewnej średniej z [[pomiar]]u lub [[estymacja|estymacji]] to estymowany [[średni błąd średniej]] to samo [[odchylenie średniej]] to błąd tej średniej jako pomiaru lub metody.
 
 
W szczególności jest to [[estymata]] odchylenia standardowego różnicy między mierzoną (estymowaną) wartością a wartością prawdziwą. Prawdziwa wartość błędu standardowego jest zwykle nieznana, a jako błąd standardowy przyjmuje się [[odchylenie standardowe]] dla [[Rozkład empiryczny|rozkładu]] [[średnia|średniej]] z [[próba statystyczna|próby]].
 
==Przykład zastosowania==
Chcemy oszacować jaki procent Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie. Przebadanie wszystkich Polaków jest niewykonalne, ale możemy oszacować parametr populacji (w tym przypadku ''odsetek alergików'' w populacji) na podstawie odsetka alergików w losowo dobranej próbie 1600 Polaków. Załóżmy, że w próbie dokładnie 50% osób stwierdziło, że cierpi na alergię. Błąd standardowy obliczamy następująco:
 
Błąd standardowy = '''√(p*q):n'''=√(50*50):1600=√2500:1600=√1,5625=1,25,
 
gdzie p to proporcja alergików w próbie (50%), proporcja osób nie będących alergikami w próbie q=1-p (100%-50%=50%), zaś n to wielkość próby (1600 osób).
Błąd standardowy wyniósł 1,25%.
 
== Bibliografia ==
* Earl Babbie: Badania społeczne w praktyce. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 218, 496 i 624.
 
{{SORTUJ:Błąd standardowy}}
[[Kategoria:Miary błędu]]

Menu nawigacyjne