Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Smoleńsku: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
drobne merytoryczne
m (drobne redakcyjne)
(drobne merytoryczne)
Nowa cerkiew, nosząca to samo wezwanie – Zaśnięcia Matki Bożej – została wzniesiona dalej na północ w porównaniu z wysadzonym soborem<ref>A. Nizowskij, ''Samyje znamienityje..'', s.296</ref>. Początkowo budowę świątyni zlecono mistrzowi Jewsiutce Iwanowowi, który jednak odmówił wykonania zamówienia, gdyż nie otrzymał informacji ani o planowanych rozmiarach cerkwi, ani o życzeniach zamawiających odnośnie jej wyglądu i stylu. Ostatecznie wznoszenia budynku podjęli się Leontij Kostrourow, Aleksiej Korolkow i Jakow Szarutin, którzy wzorowali się na soborze w Aleksandrowskiej Słobodzie<ref>A. Nizowskij, ''Samyje znamienityje...'', ss.296–297</ref>. Prace budowlane rozpoczęto w 1676, jednak uległy one przerwaniu po trzech latach, gdy nieoczekiwanie runęła jedna ze ścian wznoszonego obiektu<ref name="nizowskij297">A. Nizowskij, ''Samyje znamietityje...'', s.297</ref>. Ostatecznie wznoszenie soboru zakończył w latach 1732–1740 architekt z [[Kijów|Kijowa]], A. Szepel<ref name="nizowskij297"/>.
 
Obiekt reprezentuje [[architektura barokowa w Rosji|rosyjski barok]]<ref name="nizowskij297"/>. Zlokalizowany na wysokim wzniesieniu, stanowi główną dominantę panoramy Smoleńska<ref>A. Nizowskij, ''Samyje znamienityje..'', s.295</ref>. We wnętrzu znajduje się złocony, bogato rzeźbiony [[ikonostas]] wykonany przez Syłę Trusickiego i jego uczniów. Ci sami artyści wykonani dla świątyni zespół [[ikona|ikon]]<ref name="nizowskij297"/>. W świątyni tej znajduje się jednakopia jednej z najsłynniejszych rosyjskich ikon Bogurodzicy - [[Smoleńska Ikona Matki Bożej]], będącabędącej wzorcową dla kolejnych ikon typu [[Hodigitria]] (Przewodniczka). Oryginał wizerunku zaginął między r. 1941 a 1943, gdy Smoleńsk był okupowany przez Niemców<ref>{{Cytuj|tytuł=Чудотворная икона Божией Матери «Одигитрия» Смоленская / Православие.Ru|data dostępu=2017-06-01|opublikowany=www.pravoslavie.ru|url=http://www.pravoslavie.ru/put/050810113339.htm}}</ref>.
 
W sąsiedztwie soboru znajduje się jego dzwonnica, znacznie niższa od samej świątyni, wzniesiona w 1767 według projektu P. Obuchowa<ref>A. Nizowskij, ''Samyje znamienityje...'', s.298</ref>. W soborze znajduje się nagrobek biskupa smoleńskiego [[Parteniusz (Sopkowski)|Parteniusza]]<ref>[http://www.ortho-rus.ru/cgi-bin/ps_file.cgi?2_6314 Парфений (Сопковский)]</ref>.

Menu nawigacyjne