Polskie Termopile: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 25 bajtów ,  3 lata temu
m
Poprawa stylistyzna zdania, nie było wiadomo kto dowodził.
(Anulowanie wersji 48845943 autora 31.182.218.7 (dyskusja) podaj źródło!)
m (Poprawa stylistyzna zdania, nie było wiadomo kto dowodził.)
* '''[[Bitwa pod Zadwórzem]]''' (17 sierpnia 1920) – bitwa stoczona w trakcie [[Wojna polsko-bolszewicka|wojny polsko-bolszewickiej]], gdzie batalion polskich wojsk, złożony z ochotników spośród [[Orlęta Lwowskie|lwowskiej młodzieży]], zagrodził drogę na [[Lwów]] oddziałom [[1 Armia Konna|1 Armii Konnej]] [[Siemion Budionny|Siemiona Budionnego]]. Z 330 polskich żołnierzy poległo 318, kilkunastu rannych dostało się do niewoli. Dowódca batalionu kpt. [[Bolesław Zajączkowski]], nazywany „polskim [[Leonidas I|Leonidasem]]”, popełnił z kilkoma żołnierzami samobójstwo. Zwłoki pięciu oficerów, które udało się zidentyfikować, pochowano na [[Cmentarz Obrońców Lwowa|cmentarzu Orląt]] we Lwowie; pozostali spoczęli na miejscu swej bohaterskiej śmierci, gdzie został usypany [[kurhan]] i umieszczona tablica pamiątkowa z napisem: ''Orlętom, poległym w dniu 17 sierpnia 1920 r. w walkach o całość ziem kresowych''.
* '''[[Bitwa pod Dytiatynem]]''' (16 września 1920) – bitwa stoczona w trakcie [[Wojna polsko-bolszewicka|wojny polsko-bolszewickiej]].
* '''[[Obrona Wizny]]''' (w dniach 7–10 września 1939) – bitwa stoczona w trakcie [[Kampania wrześniowa|Kampanii wrześniowej]]. Przeciw 42 200 żołnierzom niemieckim, 350walczyło czołgom,720 457 moździerzom, działom i granatnikom i wsparciu powietrznemu 600 samolotów Luftwaffe walczyłoPolaków, pod dowództwem [[Władysław Raginis|Władysława Raginisa]]. Niemcy dysponowali 350 czołgami, 720457 Polakówmoździerzami, działami i granatnikami, mieli wsparcie powietrzne 600 samolotów Luftwaffe – na jednego Polaka przypadło więc w przybliżeniu sześćdziesięciu Niemców i niemal jeden samolot. Tylko kilkudziesięciu polskich żołnierzy dostało się w niewolę niemiecką. Reszta zginęła walcząc do końca, dowódca dopełnił złożonej wcześniej przysięgi, że żywy nie odda bronionych pozycji. Po wyczerpaniu amunicji i wydaniu rozkazu kapitulacji ostatnim ocalałym podwładnym, sam pozostał na stanowisku dowodzenia i popełnił samobójstwo rozrywając się granatem.
 
== Bibliografia ==
66

edycji

Menu nawigacyjne