Gwiazdozbiór Sekstantu: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ukonkretnienie, że obserwacje nieuzbrojonym okiem dotyczyły tylko pomiarów kątów. W innych celach Heweliusz używał wielu teleskopów. Sam skonstruował największy wówczas teleskop na świecie.
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (→‎Pochodzenie nazwy: poprawa linków)
(ukonkretnienie, że obserwacje nieuzbrojonym okiem dotyczyły tylko pomiarów kątów. W innych celach Heweliusz używał wielu teleskopów. Sam skonstruował największy wówczas teleskop na świecie.)
== Pochodzenie nazwy ==
Konstelacja upamiętnia wynalazek przyrządu astronomicznego. [[Kwadrant Ścienny|Kwadrant]] i [[Gwiazdozbiór Oktanta|Oktant]] też były uwiecznione na niebie, ale tylko Oktant i Sekstant wytrzymały próbę czasu. Blade gwiazdy były znane już w czasach starożytnych, ale nie miały powiązania z konkretną figurą czy odniesień mitologicznych{{r|Kosmos}}.
Gwiazdozbiór został wprowadzony przez gdańskiego [[astronom]]a [[Jan Heweliusz|Jana Heweliusza]] w 1687 roku, opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie ''Firmamentum Sobiescianum''; poświęcony muzie astronomii, pod pierwotną nazwą Sekstans Uranii. Wyobraża jeden z XVII-wiecznych instrumentów do pomiaru pozycji gwiazd i planet, którego egzemplarz spłonął w pożarze obserwatorium Heweliusza{{r|tablice}}. W ten sposób astronom upamiętnił instrument, którego używał do określenia położenia gwiazd. Do mierzenia kątów na niebie dla określenia pozycji gwiazd Heweliusz prowadził obserwacje nieuzbrojonym okiem, jedynie z użyciem sekstantu, mimo że w jego czasach używano już używanow tym celu teleskopów. Utworzył on gwiazdozbiór Sekstantu z gwiazd o jasności obserwowanej nie większej od 4,5<sup>m</sup> co dowodzi bystrego wzroku astronoma{{r|gwiazda}}. Od czasów Heweliusza konstelacja nie podlegała znaczącym zmianom poza skróceniem nazwy do ''Sextans''{{r|Kosmos}}.
 
== Gwiazdy Sekstantu ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne