Nitrox: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 58 bajtów ,  4 lata temu
poprawa przek., WP:SK, drobne redakcyjne, usunięcie porady i wyróżnienia
(→‎Nitrox hiperoksyczny: powietrze nie jest gazem, tylko ich mieszaniną)
(poprawa przek., WP:SK, drobne redakcyjne, usunięcie porady i wyróżnienia)
 
'''Nitrox''' to mieszanina gazów[[tlen]]u i [[azot]]u używana do oddychania w czasie [[nurkowanie|nurkowania]], stanowiąca alternatywę dla [[powietrze|powietrza]].
 
== Rodzaje nitroksu ==
Formalnie nitrox występujemoże być sporządzony w trzech odmianach:
* nitrox hipooksyczny - będący mieszanką uboższą w tlen w stosunku do powietrza (poniżej caok. 21%)
* nitrox normooksyczny - jako techniczna nazwa powietrza z zawartością tlenu caok. 21%
* nitrox hiperoksyczny - o procentowej zawartości tlenu wyższej niż w powietrzu atmosferycznym.
Ponadto w ramach nitroksu hiperoksycznego spotyka się tzw. nitrox„nitrox "zimny"zimny” - o zawartości tlenu do 40% i nitrox„nitrox "gorący"gorący” o zawartości tlenu powyżej 40%.
 
Stosowanie nitroksu "gorącego" powoduje konieczność użycia sprzętu spełniającego wymagania czystości tlenowej.
 
 
== Nitrox hiperoksyczny ==
Nitrox składa się z tych samych gazów co powietrze, jednak w innych proporcjach: zawiera mniej [[azot]]uazotu, a więcej [[tlen]]utlenu. Proporcje te dobierane są do konkretnego nurkowania. W zależności od zawartości tlenu mieszaninę oznacza się jako EANXX, gdzie EAN to skrót od angielskich słów ,,''enriched air nitrox"'', a XX to procentowa zawartość tlenu (np. EAN32 zawiera 32% tlenu oraz 6768% azotu).
 
Zwiększenie ilości tlenu w mieszaninie oddechowej powoduje:
* '''zmniejszenie maksymalnej dozwolonej głębokości nurkowania'''
* zmniejszenie zmęczenia nurka.
 
 
Ze względu na większą zawartość tlenu w mieszaninie występuje zwiększone ryzyko wystąpienia [[Zatrucie tlenowe|zatrucia tlenem]]. Dlatego butle zawierające nitrox (a także jakikolwiek gaz inny niż powietrze) muszą być wyraźnie oznaczone, gdyż omyłkowe nurkowanie z wykorzystaniem gazu innego niż uwzględniony w planie nurkowania lub zaprogramowany w [[komputer nurkowy|komputerze nurkowym]] stanowi poważne zagrożenie dla życia nurka.
Każda butla nurkowa zawierająca nitrox musi zostać oznaczone wartością [[MOD (Maksymalna głębokość operacyjna)|MOD]] (ang. ''Maximum Operating Depth'') - maksymalną głębokością operacyjną dozwoloną dla danej mieszaniny wyrażoną w metrach.
 
Stosowanie do oddychania mieszanin innych niż powietrze atmosferyczne wymaga wiedzy, którą nabyć można na specjalistycznych kursach.
 
== Kontrowersje ==
Mniejsza ilość wdychanego azotu oznacza zmniejszenie narkozy azotowej. Jednak azot jest zastępowany tlenem, którego działanie jest według tzw. [[zasada Meyera-Overtona|zasady Meyera-Overtona]] dwukrotnie bardziej narkotyczne od azotu. Brak jednak jednoznacznego rozstrzygnięcia prawdziwości tej zasady w odniesieniu do nurkowania. Brak ten znajduje m.in. odzwierciedlenie w komputerowych planerach dekompresyjnych, które pozwalają użytkownikowi decydować czy tlen ma być traktowany jako narkotyczny.
 
Pewniejszym sposobem redukcji narkozy azotowej jest użycie [[trimix|trimiksu]], w którym azot zastępowany jest [[hel (pierwiastek)|helem]] - znacznie mniej narkotycznym od azotu także według zasady Meyera-Overtona.
 
=== Zmniejszenie zmęczenia nurka ===

Menu nawigacyjne