Aborcja w Polsce: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 995 bajtów ,  4 lata temu
→‎Podziemie aborcyjne: Dodano szacunki organizacji pro-life.
(→‎Stanowisko organizacji międzynarodowych: nie dotyczy tematu tego artykułu)
(→‎Podziemie aborcyjne: Dodano szacunki organizacji pro-life.)
 
Według Federy w Polsce rocznie wykonuje się ponad 100 tys. zabiegów przerwanie ciąży, z czego tylko kilkaset jest legalnych. O takiej skali podziemia aborcyjnego świadczą gorsza niż w Europie Zachodniej edukacja seksualna, roczna liczba aborcji wynosząca 100-250 tys. w krajach z populacją podobną do Polski<ref name="federa">http://www.federa.org.pl/dokumenty_pdf/aborcja/Raportpopr.pdf</ref>. Argumentem jest tu także liczba aborcji wykonywana w latach, w których w Polsce aborcja na życzenie była legalna: w 1990 - 59 tys., a w 1962 - 270 tys.<ref>[http://matura.newsweek.pl/teksty/artykul.asp?Artykul=16964 Matura Newsweek Polska<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>, w latach 80 XX wieku - 300-450 tys. rocznie<ref name="federa" />. Faktem przemawiającym za wzrostem liczby aborcji w stosunku do lat 90 XX wieku jest wzrost oficjalnej liczby poronień (mimo rozwoju opieki medycznej) i spadek rocznej liczby urodzeń w latach 1993-2004 o 140 tysięcy<ref name="federa" />.
 
Organizacje [[pro-life]] oceniają natomiast, że liczba nielegalnych aborcji jest w Polsce o wiele niższa (7-14 tysięcy rocznie), krytykując metodologię tworzenia szacunków dotyczących podziemia aborcyjnego przez Federę. Wskazują tu fakt, iż w roku 1997, gdy aborcja była w Polsce legalna ze względów społecznych, dokonano zaledwie 3047 legalnych przerwań ciąży<ref>{{Cytuj|autor=|tytuł=Sprawozdanie z realizacji ustawy aborcyjnej za rok 1997|data=}}</ref> oraz niesłuszność odnoszenia sytuacji innych krajów, gdzie aborcja na życzenie jest legalna, a także sytuacji w Polsce sprzed kilkudziesięciu lat do obecnej sytuacji w Polsce<ref>{{Cytuj|tytuł=Podziemie aborcyjne: mity i fakty - materiał do pobrania - Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka|czasopismo=Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka|data=2013-10-16|data dostępu=2017-11-09|url=http://www.pro-life.pl/baza-wiedzy/teksty/podziemie-aborcyjne-mity-i-fakty|język=pl-PL}}</ref> .
 
Federa krytykuje szacunki mówiące o kilkunastu tysiącach rocznie nielegalnych aborcji, gdyż oznaczałyby one, że w 2,5 raza ludniejszej Polsce jest o połowę mniej zabiegów przerwań ciąży, niż w Holandii mającej najmniejszy odsetek aborcji<ref name="federa" />.

Menu nawigacyjne