Boruta Zgierz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Lowdown (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Bot: Dodanie tytułów do linków w przypisach (patrz FAQ); zmiany kosmetyczne
Linia 1: Linia 1:
'''Klub Sportowy Boruta Zgierz''' – polski klub wielosekcyjny założony w [[1933]] roku.
'''Klub Sportowy Boruta Zgierz''' – polski klub wielosekcyjny założony w [[1933]] roku.


== Informacje ogólne ==
== Informacje ogólne ==
Linia 11: Linia 11:


== Obiekt ==
== Obiekt ==
Hala widowiskowo-sportowa (uprawia się w niej m.in. łucznictwo, zapasy, a w przeszłości także hokej na lodzie), tory łucznicze, boiska treningowe oraz stadion piłkarski (pojemność 2 tys. miejsc) znajdują się w Zgierzu przy ul. Wschodniej 2<ref>http://cms.miasto.zgierz.pl/index.php?page=miejski-osrodek-sportu-i-rekreacji-w-zgierzu&hl=pol</ref>.
Hala widowiskowo-sportowa (uprawia się w niej m.in. łucznictwo, zapasy, a w przeszłości także hokej na lodzie), tory łucznicze, boiska treningowe oraz stadion piłkarski (pojemność 2 tys. miejsc) znajdują się w Zgierzu przy ul. Wschodniej 2<ref>[http://cms.miasto.zgierz.pl/index.php?page=miejski-osrodek-sportu-i-rekreacji-w-zgierzu&hl=pol Archiwalna Miasto Zgierz - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>.


== Sekcje ==
== Sekcje ==

Wersja z 03:21, 14 lis 2017

Klub Sportowy Boruta Zgierz – polski klub wielosekcyjny założony w 1933 roku.

Informacje ogólne

  • Pełna nazwa: Klub Sportowy Boruta Zgierz
  • Rok założenia: 1933
  • Adres: ul. Wschodnia 2; 95-100 Zgierz
  • Barwy: czarno-białe

Historia klubu

Klub powstał w 1933 roku jako KS Boruta Zgierz. W latach świetności był to klub wielosekcyjny, a jego zawodnicy startowali w łucznictwie, rozgrywkach hokeja na lodzie, lekkiej atletyce, rugby, siatkówce kobiet oraz zapasów w stylu klasycznym i wolnym.

Obiekt

Hala widowiskowo-sportowa (uprawia się w niej m.in. łucznictwo, zapasy, a w przeszłości także hokej na lodzie), tory łucznicze, boiska treningowe oraz stadion piłkarski (pojemność 2 tys. miejsc) znajdują się w Zgierzu przy ul. Wschodniej 2[1].

Sekcje

Piłka Nożna

Sekcja istniejąca od samego początku funkcjonowania klubu, obecnie występująca w IV lidze. Jej wychowankiem jest m.in. Tomasz Kłos, znany z występów w ŁKS-ie Łódź, członek Klub Wybitnego Reprezentanta

Sukcesy

 Osobny artykuł: Boruta Zgierz (piłka nożna).

Łucznictwo

Jedna z dwóch działających pod szyldem Boruty sekcji. Do jej najbardziej znanych zawodników należą reprezentanci kraju: Ewa Makowska, Ewa Siemońska, Michał Szymczak i Karol Szymczak i Grażyna Wilk[2].

Hokej na lodzie

Sekcja już nieistniejąca, która zawiesiła działalność w latach 90. XX wieku. Jej najsłynniejszymi wychowankami byli dwaj olimpijczycy - Jan Stopczyk i Józef Stefaniak.

Zapasy

 Z tym tematem związana jest kategoria: Zapaśnicy Boruty Zgierz.

Sekcja obecnie nieistniejąca. Jej spadkobiercą jest Zgierskie Towarzystwo Atletyczne[3]. W 1989 drużyna zdobyła brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski[4]. Wychowankami byli trzej olimpijczycy - Włodzimierz Cieślak, Lesław Kropp oraz Tomasz Kupis[5].

Pozostałe sekcje

  • lekkoatletyka - nieistniejąca (w barwach Boruty występowała dyskobolka Jadwiga Wajsówna)
  • rugby - nieistniejąca
  • siatkówka kobiet - nieistniejąca

Bibliografia