Obiektyw mikroskopu: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamieniam magiczny ISBN na szablon)
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z wersji mobilnej
== Rodzaje obiektywów ==
* [[Achromat]]yczne – najczęściej stosowane w tanich mikroskopach, skorygowane dla dwóch zakresów długości fal światła. Najczęściej jeśli na obrawie obiektywu nie ma żadnego napisu, to mamy do czynienia z achromatem, czasami stosowny jest skrót achr.
* [[PlanchromatPlanachromat]]yczne – podobnie jak achromatyczne, skorygowane dla dwóch zakresów fal, jednak dające płaski obraz. Apertura numeryczna na ogół taka sama jak w achromatach. Skrót na oprawie: Plan.
* [[Semi planachromat]]yczne (pół planachromat) – mniej dokładna korekcja niż w planachromacie, jednak lepsza niż w achromacie. Skrót Semi-plan.
* [[Apochromat]]yczne – drogie obiektywy stosowane w mikroskopach wyższej klasy, skorygowane dla trzech, lub większej ilości długości fal. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest uzyskanie większej nawet o kilkadziesiąt procent apertury numerycznej względem achromatu o takim samym powiększeniu. Obiektyw taki charakteryzuje się większą rozdzielczością względem achromatów i planachromatów. Skrót: Apo.

Menu nawigacyjne