High-Speed Downlink Packet Access: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
drobne redakcyjne
m (Wipur przeniósł stronę High Speed Downlink Packet Access na High-Speed Downlink Packet Access w miejsce przekierowania: na wzór wersji angielskiej)
m (drobne redakcyjne)
'''High -Speed Downlink Packet Access''', '''HSDPA''' – technika używana w [[telefonia komórkowa|sieciach komórkowych]] budowanych w standardzie [[Universal Mobile Telecommunications System|UMTS]] umożliwiająca przesyłanie danych z sieci w stronę terminala z teoretyczną [[przepływność|przepływnością]] 21,6 [[Megabit|Mbit]]/s (jest to wartość maksymalna, występująca tylko w niektórych sieciach). Jako pierwszy usługi na bazie HSDPA zaoferowała swoim abonentom amerykańska firma [[Cingular Wireless]] na przełomie roku 2005/2006. W lutym 2008 na świecie było już 174 sieci (w 76 krajach), w których można używać tej technologii<ref>"GSM/3G Network Update. February 2008" Zestawienie przygotowane przez [[Global mobile Suppliers Association]]</ref>.
 
Często spotyka się także określenie – ''sieci HSDPA'', odnosi się ono do sieci komórkowych budowanych w standardzie UMTS, które wspomagają transmisję za pomocą technologii HSDPA.
 
Projektując sieci [[3G|komórkowe trzeciej generacji]] skupiono się przede wszystkim na usprawnieniu przysyłania danych. Obecnie najpopularniejszym systemem 3G jest standard UMTS.
Wprowadzony w nim interfejs [[WCDMA]] (opisany przez specyfikacje 3GPP w wersjach R99) umożliwiał transfer danych do abonenta z maksymalną szybkością ok.około 384 kbit/s. W specyfikacjach 3GPP w wersji R5 zaproponowano nową technologię transmisji sygnału do abonenta – HSDPA, która umożliwiała maksymalną szybkość transmisji 14.4 Mbit/s. Dzięki jej zastosowaniu operatorzy będą mogli znacznie polepszyć transfer danych przesyłanych do abonenta i odporność na warunki transmisji oraz zoptymalizować użycie sieci radiowej (posiadane częstotliwości będą mogły posłużyć do jednoczesnej obsługi większej ilości abonentów).
 
== Szczegóły techniczne ==
=== Klasyczny interfejs WCDMA ===
W większości systemów UMTS, sieć radiowa bazuje na technologii WCDMA zaproponowanej w specyfikacjach 3GPP przedstawionych w rewizji R99. Transfer danych odbywa się we wspólnym kanale transmisyjnym o szerokości 5 MHz. Transmisja do poszczególnych terminali rozpraszana jest na całe spektrum (5MHz) dzięki specjalnym kodom pseudolosowym, dodatkowo wszystkim terminalom do których w tym kanale przesyłane są dane, przyporządkowane są [[ortogonalność|ortogonalne]] (czyli [[Korelacja|nieskorelowane]] względem siebie) ciągi (kody), które służą do przetwarzania sygnału (wysyłanego przez stację bazową, odbieranego przez terminal). Gdy trafi on do wspólnego kanału transmisyjnego, odbiorca znając użyty kod może wyodrębnić przetworzoną za jego pomocą transmisję przeznaczoną tylko dla niego.
 
Terminale, które otrzymują dane ze wspólnego kanału transmisyjnego znajdują się w różnych odległościach od stacji bazowych i w miejscach w których są różne warunki propagacji sygnału. [[Stacja bazowa]] (Node B) nadaje sygnał we wspólnym kanale z pewną mocą. Moc ta rozdzielana jest na transmisje (do poszczególnych terminali), które składają się na ten sygnał. Gdyby była ona rozdzielana po równo, terminale znajdujące się blisko stacji bazowej otrzymywałyby swoją transmisję wzmocnioną (często bardziej niż to jest potrzebne), a te które są oddalone otrzymywałyby swoją transmisję osłabioną. Aby lepiej wykorzystać zasoby radiowe, stosuje się tzw. "mechanizm kontroli mocy". Terminale 1500 razy na sekundę przesyłają do sieci radiowej informacje o sile i jakości sygnału odbieranego ze stacji bazowej, a na tej podstawie dobierana jest moc transmisji jaka proporcjonalnie zostanie przyznana dla konkretnej transmisji we wspólnym kanale.
|}
 
Pierwsze terminale HSDPA należały do kategorii 12. Obecnie wprowadzone są do użytku terminale należące do kategorii 6 (umożliwiające transfer do 3.,6 Mbit/s) i 8 (7.,2 Mbit/s).
 
== Zobacz też ==
* [[High Speed Uplink Packet Access|HSUPA]]
* [[Evolved High Speed Packet Access|HSPA+]]
 
 
{{Przypisy}}
25 535

edycji

Menu nawigacyjne